Zázraky manipulační techniky slouží lidem už téměř sto let. Doba ještěrek ještě není minulostí, ale výjimkou nejsou ani automatizované stroje

Nejznámějším a historicky prvním zázrakem manipulační techniky byl Čechům dobře známý vysokozdvižný vozík neboli ještěrka. Světlo světa spatřil už v roce 1920. Od té doby se obor manipulační techniky značně rozvinul a rozšířil co do kvantity i kvality. Hlavní účel ale zůstává již téměř sto let stejný – usnadnit fyzicky náročnou práci a ušetřit čas i peníze. Pojďte se s námi podívat na nejvýznamnější milníky v této oblasti a nechte se inspirovat tím, co moderní stroje nabízejí.

Zázraky manipulační techniky mají v Čechách svoji tradici

Snad každý kluk si chtěl v dětství zkusit jízdu na ještěrce a řada z nich měla ráda svou první brigádu ve skladu snad jenom kvůli ní. Vyprávěli o nich už naši dědové, proto může být pro někoho překvapením, že až teprve konec 30. let 20. století přinesl v USA jejich standardizovanou výrobu. V Čechách se začalo s výrobou až v roce 1969, ale tradici si drží dodnes. Vysokozdvižné vozíky vyrábí hned několik lokálních firem. Ještěrky jsou u nás dokonce tak populární, že se každoročně pořádá i mistrovství světa v jízdě s nimi.

Druhá světová válka se nesla v duchu průmyslového rozvoje

Snad jednou z mála oblastí, na kterou měla 2. světová válka pozitivní vliv, byl rozvoj – v našem případě ten průmyslový. Na začátku 40. let minulého století se v USA začaly vyrábět elektrické vysokozdvižné vozíky, které nahradily ty s využitím olověné baterie. Sloužili hlavně pracovníkům ve skladech a ve velkých výrobních halách.

50. létům vládly vysoké regály, zejména v Evropě

Evropa nezůstávala za USA pozadu. Po konci války se především v západní Evropě začalo pracovat na znovuobnovení průmyslu. Problém s nedostačujícím množstvím volných ploch a dostatečně velkých skladů donutil majitele továren ke změně systému. Zboží a materiál se začal ukládat nikoliv vodorovně, ale vertikálně do vysokých regálů. Na tuto změnu reagovala i výroba vozíků s vyšším zdvihem, které navíc dokázaly projet užšími uličkami. Tento regálový systém se později rozšířil do celého světa a spolu s globálním růstem ve všech oblastech průmyslu rostl i nabízený sortiment a počet firem, který tyto vozíky vyráběl. Podle mezinárodní statistiky výrobců se celosvětově prodá přibližně milion manipulačních vozíků s obsluhou.

Stará klasika, inovace i automatizace

Manipulační technika je v současné době využívána ve všech průmyslových odvětvích od malých po velké provozy. Dnešní trh nabízí kromě nízkozdvižných a vysokozdvižných vozíků i jejich elektrické a spalovací varianty. Setkat se můžete i s dalšími typy techniky:

· Plošinové vozíky

· Ruční paletové vozíky

· Transportní vozíky

· Teleskopické manipulátory

· Jeřáby a minijeřáby

· Vakuová přísavná zařízení

Poptávka tlačí výrobce přicházet s novými, inovativními řešeními, s důrazem na automatizaci. Využívají se kromě elektrické energie také alternativní zdroje, jako je energie sluneční.

Bezpečnost je vždy na prvním místě

S růstem průmyslu a využitím pokročilé manipulační techniky je kladen stále větší důraz na bezpečnost práce. Největší riziko hrozí podle Státního úřadu inspekce práce lidem, kteří jsou na nové rizikové pracovní pozici méně než pět měsíců. Zaměstnavatel, který provozuje vysokozdvižné vozíky a další manipulační techniku, musí zajistit dodržování základních pravidel bezpečnosti práce při manipulaci s nimi a stejně tak poskytnout kvalitní proškolení obsluhy. Všechny podmínky a pravidla, která jsou každoročně kontrolována příslušným úřadem, najdete na stránkách BOZP.cz.

Práce v logistice patří k těm náročnějším, které lze vykonávat. Investice do kvalitní a smysluplné manipulační techniky by vždy měla přinést ulehčení práce, zmírnění možných rizik, ale stejně tak i úsporu času a s tím související úsporu finanční. Jakou techniku využíváte ve vaší firmě vy? A jaké přínosy měla po zavedení do provozu? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti a názory.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce TECHNIKA
Datum: 08.03.2019

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / TECHNIKA / Zázraky manipulační techniky slouží lidem už téměř sto let. Doba ještěrek ještě není minulostí, ale výjimkou nejsou ani automatizované stroje

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 1. října 2020, svátek má Igor.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty