Vybíráme novou tiskárnu: inkoustovou, nebo laserovou?

Pokud vybíráte novou tiskárnu do své domácnosti nebo kanceláře, možná jste se zasekli už na začátku rozhodování. Stojí před vámi dilema, jestli dát přednost tiskárně inkoustové, nebo laserové. Nehledejte odpověď na to, který typ je lepší. Bitva zastánců té či oné technologie je nekonečná a zbytečná. Ptejte se na to, které zařízení nejvíce odpovídá vašim potřebám a splní veškerá očekávání.

Na dokumenty laserovou, na fotky inkoustovou

Pokud bychom měli spor laser vs. inkoust rozseknout bez zbytečného laborování, pak můžeme říci, že pro tisk dokumentů se hodí spíše laserové tiskárny a pro tisk fotografií inkoustové. Narážíme tím na kvalitu tisku, která souvisí s odlišností jednotlivých technologií.

Do obyčejného kancelářské papíru se totiž inkoust vpíjí, takže výstup z inkoustové tiskárny působí mírně rozmazaně. To je zřetelné zejména při tisku drobného písma. Laserová tiskárna tiskne přesně a kontury jsou velmi ostré, což se na kvalitě tisku písma či drobných grafických prvků projeví. Vzhledem k těmto vlastnostem je pro tisk fotografií ve vysoké kvalitě naopak mnohem lepší tiskárna inkoustová. Dokáže zajistit plynulé přechody mezi barvami, fotky tak vypadají mnohem živěji a přirozeněji.

Laserová nebo inkoustová tiskárna

Foto: Laserová, nebo inkoustová tiskárna, to je oč tu běží.

 

„Laserové tiskárny jsou drahé“ a další rozšířené mýty

Už dávno neplatí, že laserové tiskárny patří jen do kanceláří a že jsou drahé. I když je pořizovací cena laserové tiskárny stále o něco vyšší než inkoustové, nejlevnější typy se dají pořídit za cenu kolem 1500 Kč. Další rozšířený mýtus je ten, že provoz laserových tiskáren je zákonitě levnější, to už dnes také stoprocentně neplatí. V některých případech je tomu právě naopak. Není tak důležité, pro jakou technologii se rozhodnete, ale jaký konkrétní model vyberete. Údaje o spotřebě najdete vždy v podrobném popisu parametrů daného zařízení.

V obou případech platí, že náklady na provoz tiskárny snížíte pořízením alternativních náplní, které jsou podstatně levnější. Vždy však vybírejte tonery a inkoustové kazety od ověřených výrobců. Příkladem jsou alternativní náplně a tonery TOREX, jejichž kvalita je srovnatelná s originálem. Navíc vynikají rychlým servisem a zázemím české firmy v případě jakýchkoliv problémů.

 

Laserová tiskárna pro ty, co tisknou nepravidelně

Jednou z hlavních předností laserových tiskáren je bezproblémový tisk i po týdnech či měsících nepoužívání. Oproti tomu tiskárny inkoustové vyžadují pravidelný provoz, v opačném případě inkoustová náplň zaschne, trysky se ucpou a vy budete muset pravděpodobně pořídit náplň novou. Pokud víte, že budete tisknout jen nárazově, dejte přednost laseru.

 

Souboj technologií – tisk na čas

Dalším důležitým parametrem, který se často zmiňuje, je rychlost tisku. Pokud srovnáme laserové a inkoustové tiskárny v podobných cenových kategoriích, jasným vítězem jsou ty laserové. Nesmíme ale zapomenout na další důležitý parametr – doba tisku první stránky. V této oblasti naopak zvítězí tiskárny inkoustové, které se nemusí zahřívat a dokáží tisknout takřka okamžitě. Výsledek je tak opět 1:1.

Snažili jsme se ukázat, že nelze jednoznačně říci, která ze dvou nejrozšířenějších technologií tisku je nejlepší. Promyslete si, které z vlastností jsou pro vás stěžejní, a podle toho vyberte konkrétní zařízení.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Pixabay.com.

  

Autor: redakce
Další články ze sekce TECHNIKA
Datum: 31.10.2018

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / TECHNIKA / Vybíráme novou tiskárnu: inkoustovou, nebo laserovou?

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 1. října 2020, svátek má Igor.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty