Jaké brzdy zvolit na kolo - zjistěte jak na to

Brzdy jsou nejenom nedílnou součástí kola, ale jsou také součástí, které musíme věnovat maximální péči spojenou s pravidelnou kontrolou i seřizováním. Než k tomu ale dojde, je přirozeně třeba správné brzdy na kolo vybrat. Jak na to?

Podívejte se na náš návod, soupis možností i informace o tom, jaké řešení se bude nejvíce hodit právě vám.

Ráfkové brzdy jsou klasikou

Nejprve je třeba začít klasickým řešením, kterým jsou takzvané ráfkové brzdy. Ty jsou dnes běžným řešením u většiny klasických, hlavně rekreačních kol. Princip jejich funkce je v podstatě stejný. Brzdové destičky zatlačí na oblast ráfku vašeho kola, přičemž dojde k tomu, že začnete brzdit. Pokud jezdíte spíše rekreačně a jenom pro zábavu, nebo máte levnější kolo, je toto řešení v podstatě dostačující. Při výběru už stačí pouze vybrat, kterého konkrétního typu ráfkových brzd se budete držet.

Brzdy U-brake

Jedná se o řešení, které dnes najdete hlavně na silničních kolech, popřípadě na starších trekkingových kolech. Jejich charakteristikou je tvar do písmene U, podle čehož také dostaly svůj název. Dnes už jejich koupi příliš nedoporučujeme, a to jak pro nižší brzdný účinek, tak i pro vyšší zanášení nečistotami, ale i proto, že je při nákupu třeba zvolit i správnou velikost.

Brzdy Cantilever

Jedná se nejenom o plnohodnotnou náhradu výše uvedeného typu, ale jedná se o brzdy, které přicházejí s mnoha vylepšeními. Dokážou tak eliminovat nedostatky, jako je časté zanášení, stejně jako zvyšují i celkovou účinnost. Dnes se jedná o celkem osvědčený a vyhledávaný model jak na klasických trekkingových kolech, tak často využívány i na kolech horských.

Brzdy V-Brake

Aktuálně nejmodernější a zároveň také nejvyhledávanější řešení, které můžete zvolit, když hledáte klasické ráfkové brzdy. Jejich výhodou je především to, že mají velmi dobrou účinnost, která zajistí bezproblémové brzdění v jakýchkoliv podmínkách. Svůj název dostaly především díky svému tvaru, který skutečně připomíná písmeno V.

Kotoučové brzdy

Druhý typ brzd je už považován za řešení, které je mnohem efektivnější a profesionálnější. Jedná se o kotoučové brzdy, které se skládají z kotouče a takzvaného třmene. Jak už z dané konstrukce, ale i použití vyplývá, kotoučová brzda má výrazně vyšší brzdný účinek, než u ráfkových brzd. I z toho důvodu je používána na lepších a dražších kolech, která neslouží nutně jenom pro rekreační jízdu. Ani zde ale nezapomínejme na správnou volbu jednotlivých komponentů, ze kterých se daná brzda skládá.

Zatímco konstrukce ráfkových brzd je celkem jednoduchá, kotoučové brzdy se skládají z několika dílčích komponentů. Je to kotouč nazývaný též disk, a dále je to třmen, vedení a přirozeně i brzdová páka a samotné brzdové destičky. Kombinace všech těchto komponentů by se měla odvíjet hlavně od našich potřeb a od použití daného kola. Dnes lze kotoučové brzdy pořídit na horská i trekkingová kola. Jejich nevýhodou je jistě vyšší pořizovací cena, stejně jako i o něco náročnější údržba spojená především se seřízením daných brzd, kam se může řadit třeba i nutnost odvzdušnění daného systému, nebo výměna jednotlivých desek.

Při výběru myslete na své potřeby

Možnosti tedy máme zmapovány. Podle čeho se konkrétně rozhodnout, jaké brzdy budou pro naše potřeby ty skutečně nejlepší? Jsou to hlavně naše potřeby a to, zda je kolo hlavně rekreačním sportem, nebo to s ježděním na něm myslíme vážně. Dále je třeba myslet i na to, že je dobré držet se spíše modernějších cest. Pokud jde o co nejlepší vlastnosti, logicky doporučíme kotoučové brzdy. Pokud o klasiku, kterou jsou ráfkové brzdy, tak by to měly být zcela určitě brzdy V-Brake, které jsou dnes považovány za nejmodernější a rozhodně i nejlepší řešení v dané oblasti.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce TECHNIKA
Datum: 24.01.2017

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / TECHNIKA / Jaké brzdy zvolit na kolo - zjistěte jak na to

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. května 2021, svátek má Bonifác.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: