Chystáte se fotit sport? Víme, jak na to!

Sportovní fotografie je jednou z těch složitějších disciplín. Než se vypravíte fotit místní fotbalové utkání nebo slíbíte focení v bikeparku svým kamarádům, pořádně si sportovní focení nastudujte a nezapomeňte na správné vybavení. Pojďme se podívat na to, co byste si měli pořídit a na co se připravit.

 

První věc, kterou byste měli vzít v úvahu, je to, jaký sport se chystáte fotit. Mezi jednotlivými sporty je zkrátka rozdíl, společné mají pouze to, že se jedná o focení pohybuPokud budete fotit sportovní klání, měli byste znát i pravidla, abyste věděli, na co se zaměřit. U individuálních sportů je situace o něco snazší, soustředíte se na aktéra.

 

Vědět byste měli i to, jestli budete fotit uvnitř nebo venku. U vnitřního focení se nebudete potýkat s nepřízní počasí, ale může vás zradit umělé světlo. Oproti tomu venku se musíte připravit na možnost deště, prudké slunce a v zimě i na mráz a sníh.

 

 

Nepodceňte přípravu

Než se vypravíte do akce, připravte se stejně, jako byste jeli na výlet. Udělejte si svačinu, zabalte si termosku s čajem nebo kávou a nezapomeňte na oblečení. Oblečení vybírejte podle toho, kam se chystáte fotit, pokud chcete splynout s davem nebo naopak potřebujete být vidět. U první varianty vybírejte nenápadné barvy, pro druhou situaci naopak co nejzářivější odstíny.

 

Předem si také ověřte, jestli není na sportovní akci nějaký dresscode. Například golfové turnaje taková pravidla mají. Co byste však měli mít vždy, je pláštěnka, když ji náhodou zapomenete, postačí v nouzi i velký igelitový pytel, který přes sebe v případě potřeby přehodíte.

 

Kromě pravidel, byste si taky měli předem vybrat dobré místo na focení. Opravdu originální sportovní fotografie, nepořídíte z divácké tribuny. Vždy se musíte dostat co nejblíž hlavním aktérům. Domluvte se s organizátory a informujte je o tom, že jste sportovní fotograf, a že máte v plánu utkání fotit. Často, zvlášť u okresních utkání, vám rádi nabídnou akreditaci na zápas a při troše štěstí nebudete muset platit vstupné.

 

Vyladěná technika

Než za sebou zavřete dveře, zkontrolujte si, že máte všechno. Základem je nabitá baterie a vezměte si s sebou i náhradní baterii.

 

Nezapoměňte na objektiv. Vhodnější ideální jsou teleobjektivy, které umí dostatečně přiblížit cíl, aniž by se snížila kvalita snímku. To oceníte především při focení venku a tam, kde nemůžete být aktérům nablízku. Při focení v hale vám postačí běžný objektiv do ohniskové vzdálenosti 200 mm.

 

Kromě techniky budete potřebovat při focení jakéhokoliv sportu přesné oko a ostření. Zvlášť ve sportovních halách je obvykle nekvalitní osvětlení, které skvělé fotce zrovna nepřidá. Když budete vybírat objektiv do haly, řiďte se světelností. Vybírejte objektiv se světelností F/2,8 a vyšší. Rozhodující je také rychlost ostření.

 

Blesk však radši nechte protentokrát doma. V hale ho potřebovat nebudete. Hodit se vám bude spíše ve výjimečných chvílích, kdy budete potřebovat přisvětlit blízký objekt v protisvětle nebo při zhoršených světelných podmínkách.

 

Stejně zbytečný bude i klasický stativ. Pro tyto účely je lepší monopod – třínohý ministativ, který připevníte na větev nebo na mantinel. Předejdete třesu v rukách a fotky budou perfektně ostré.

 

Když se vypravíte fotit sport, musíte počítat se vším. Vaší nejlepší zbraní je rychlý úsudek, perfektní ovládání fotoaparátu a znalost podmínek. Nepodceňte proto přípravu, uvidíte, že vaše fotky budou mnohem lepší, když budete umět číst hru či závod.

 

 

  

Autor: redakce
Další články ze sekce TECHNIKA
Datum: 01.06.2021

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / TECHNIKA / Chystáte se fotit sport? Víme, jak na to!

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 15. června 2021, svátek má Vít.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: