Rozchoďte babičku či dědečka. Domácí cvičení pomáhá rozhýbat seniory

Přibývající věk a nemoci v kombinaci s nedostatkem pravidelného pohybu vede u seniorů k postupné pasivitě. Často tráví většinu času u televize a každý pohyb je o to bolestivější. Série pravidelných cviků, které lze provádět v pohodlí domova na židli či lůžku, pomáhají aktivovat ochablé svalstvo a pohyblivost kloubů, a hlavně vrací seniorům energii a pozitivní mysl. V aktuální době není možné, aby k seniorům domů docházeli zkušení lektoři, cvičit se svými rodiči či prarodiči však může díky online kurzu Senior Fitnes každý.

Zhoršující se pohyb po vlastním bytě, upadající zájem o procházky a další pohybové činnosti. Tyto i další podobné znaky by měly být varováním pro potomky těchto seniorů, aby včas zasáhli a pokusili se s babičkou a dědečkem něco udělat dříve, než je pasivita úplně omezí. Nedostatek pohybu u seniorů velmi rychle vede ke ztrátě svalové hmoty, omezení hybnosti kloubů, problémům s rovnováhou a psychické nepohodě. Často tak sami, ale i jejich okolí, mají dojem, že už nic nemohou a že se s tím nedá nic dělat. To v řadě případů nemusí být pravda.

 

Zlepšující se fyzická i psychická kondice

Cvičení na židli představuje sérii jednoduchých cviků zohledňující stav a pohybové možnosti seniora. Zvládne ji tak každá babička i dědeček, a to v pohodlí svého domova. Přibližně hodinové cvičení alespoň jednou týdně má zásadní vliv na zlepšení pohybových vlastností těla, posílení rovnováhy a celkové zlepšení jejich kondice. Výsledky jsou znát již po měsíci, ať už senior cvičí třikrát nebo jen jednou týdně. Klíčovým efektem je pro rodiče a prarodiče pocit nadšení z toho, co ještě dovedou, a radost ze zlepšujícího se stavu, která motivuje k dalším pohybovým aktivitám.

Cvičení provozuje organizace Senior Fitnes z. s. věnující se řadě dalších pohybových aktivit pro seniory. Cvičení na židli provádějí zkušení lektoři a je určeno také pacientům upoutaným na lůžko.

„Cvičení provádíme také s klienty ležícími v posteli, kteří žádný pohyb v podstatě nemají. Pravidelné cvičení opravdu dokáže zázraky a máme řadu případů, kdy se i původní trvale ležící dnes sami pohybují po bytě nebo dokonce vyráží na krátké procházky s chodítkem či holemi,“ uvádí Zdeněk Srba, předseda organizace Senior Fitnes.

Obdobně se dá pracovat také s lidmi trpícími stařeckou demencí. „Tělo a mysl spolu úzce souvisí. Nemoci léčit neumíme, ale pohybem jim i jejich partnerům a potomkům můžeme vrátit radost ze života,“ doplňuje Srba.

 

Rozchoď svou babičku a dědečka

Omezení související s aktuální pandemickou situací neumožňují plně běžný provoz, kdy proškolení lektoři pravidelně dochází ke všem seniorům domů. Většina starších rodičů a prarodičů se snaží také chránit před možnou nákazou, proto svůj pohyb a sociální kontakty omezili i ti, kteří byli běžně zvyklí na aktivnější způsob života. Cvičit a mít pravidelný sociální kontakt však mohou i nadále s pomocí svých potomků.

Senior Fitnes nabízí online kurz pro všechny, kterým záleží na pravidelném pohybu svých rodičů a prarodičů. V rámci tohoto školení dostanou zájemci k dispozici celkem pět přibližně dvacetiminutových video lekcí. Tři jsou zaměřené na cvičení vsedě na židli, jedna na cvičení vestoje se židlí jako oporou a jedna na cvičení vleže. Součástí každé lekce je přesný popis daného cviku, od výchozí pozice po provádění pohybu a základní doporučení. Následuje celá sestava, kterou ve videu předvádí cvičící s komentářem lektorky. Jako bonus získá každý předplatitel kurzu také online přenos, při kterém mohou živě diskutovat se zkušenými lektorkami a cvičit za jejich vzdálené asistence.

Více informací včetně objednávky kurzů lze najít na www.rozchodbabicku.cz.

 

 

Autor: Jolana Holáňová (redaktorka)
Další články ze sekce SPOLEČNOST
Datum: 03.05.2021

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / SPOLEČNOST / Rozchoďte babičku či dědečka. Domácí cvičení pomáhá rozhýbat seniory

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. května 2021, svátek má Bonifác.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: