Pronajmout byt v Praze můžete hned několika způsoby – Znáte je všechny?

Chystáte se pronajmout byt v Praze, který momentálně neužíváte? Mohli byste ho sice také prodat, ale pokud zrovna nepotřebujete větší finanční obnos, bude pronájem určitě vhodnější variantou. Při dnešních cenách nemovitostí, obzvláště těch pražských, si již vlastní bydlení nemůže dovolit celá řada lidí a dá se tedy bez nadsázky hovořit o bytové krizi. Pokud si tedy stanovíte rozumnou výši nájmu, nebudete mít jistě o zájemce nouzi.

Pronájem bytu a všechny nezbytné náležitosti

Než se rozhodnete dát svou nemovitost k dispozici, neměli byste zapomenout, že k základnímu vybavení dnes patří plně funkční koupelna, kuchyně či kuchyňský kout s nezbytnými spotřebiči a také stabilní připojení k internetu, bez kterého si již většina domácností své fungování představit nedovede. Vše je tedy nutné předem připravit a uvést do takového stavu, který uspokojí drtivou většinu potenciálních zájemců.

Hlavně si však ujasněte, zda je pro vás výhodnější zvolit pronájem krátkodobý, střednědobý nebo ten doposud nejobvyklejší, a sice dlouhodobý.

Vyzkoušejte krátkodobý pronájem

Jako majitel máte tedy na výběr hned ze tří základních možností. Můžete se například pokusit svůj byt nabídnout ke krátkodobému užívání. Tato varianta je obvykle výhodná v lázeňských a rekreačních destinacích a v turisticky zajímavých lokalitách. Že je naše hlavní město turisty navštěvované v hojné míře, o tom asi nemůže být sporu a tak by právě tento způsob mohl být pro vás nanejvýš efektivní. Na co se v takovém případě připravit?

1) Lze takto dosáhnout zdaleka nejvyššího výnosu a to především tehdy, svěříte-li vše nějaké agentuře nebo realitní kanceláři, která vám bude pravidelně zajišťovat klienty.

2) Většinou se také nemusíte obávat neplatičů, protože peníze se zpravidla inkasují předem, nezřídka převodem na účet.

3) Další výhodou je fakt, že v případě nutnosti máte velmi rychle svůj byt k dispozici pro vlastní potřebu a nemusíte čekat na uplynutí sjednané výpovědní lhůty.

4) K nevýhodám může patřit častější servis, jako je úklid, předávání klíčů a podobně.

5) Někdy se může stát, že váš byt bude značnou část roku prázdný, což by ovšem mělo vykompenzovat relativně vyšší nájemné vybírané od krátkodobých klientů.

6) Mohou nastat rozepře s ostatními obyvateli domu způsobené častějším pohybem cizích lidí po budově.

7) Nezapomeňte, že se jedná o službu podléhající určitým pravidlům, která je třeba dodržovat. Jde především o registraci vašich hostů a také o dodržení požárních nebo hygienických předpisů.

Nabízí se též varianta střednědobá

Tato varianta je v podstatě jakýmsi kompromisem. Smysl má především ve městech, v nichž působí firmy, které potřebují zajistit střechu nad hlavou svým zaměstnancům nebo stážistům a to na dobu nejčastěji několika měsíců. Vyplatí se také tam, kde je poptávka ze strany vysokoškoláků, kteří často ještě tolik nelpí na úplném soukromí a ve třech nebo čtyřech lidech si klidně pronajmou i velký a prostorný byt. Praha je tedy i v tomto případě vhodným místem. A co je dobré vědět?

1) Výnos bude pravděpodobně o něco nižší než u krátkodobého pronajímání, ale nemusí to platit vždy. Obzvláště ne v případě, že si za metr čtvereční řeknete o rozumnější částku, než úředníci pražského magistrátu v následujícím článku.

2) Pokud inkasujete peníze od firmy, je většinou pravděpodobnost nějakých nedoplatků mizivá a to obzvláště dnes, kdy si velká většina zaměstnavatelů svých lidí považuje a potřebuje-li je ubytovat, nebude vám rozhodně chtít v rámci korektních vztahů nic dlužit.

3) V případě, že budou vašimi klienty vysokoškoláci, však může hrozit vyšší míra opotřebení bytu a také případné konflikty se sousedy, pakliže jsou studenti poněkud „veselejší“ a hluční. Ale je to samozřejmě různé případ od případu.

4) Pokud jde o peníze, jedná se o zisk na hraně příjmu z pronájmu a z podnikání a je vždy lepší poradit se s odborníkem, abyste dostáli všem svým povinnostem týkajícím se různých předpisů a daní.

Dlouhodobý pronájem je vhodný téměř kdekoliv

Tento způsob je rozhodně nejrozšířenější a lze ho doporučit jak v Praze, tak pochopitelně i v jiných městech naší republiky. Nastěhovat se k vám v zásadě může kdokoliv, kdo vyhoví vašim požadavkům a představám. A jaké jsou plusy a mínusy?

1) Jestliže se vám podaří sehnat solidního člověka, máte na dlouhou dobu klid a zajištěný pravidelný měsíční příjem.

2) K výhodám patří i poměrně nenáročný servis, jelikož běžný úklid i drobnější opravy jsou zpravidla starostí nájemníka.

3) Určité riziko toho, že se v dlouhodobějším horizontu může i poměrně solidní člověk dostat do potíží a nebude schopen vám platit, je přece jen vyšší, než v předchozích případech.

4) Za nevýhodu se dá považovat i fakt, že případné vystěhování může nějaký čas trvat a byt vám tedy nemusí být k dispozici právě ve chvíli, kdy ho budete potřebovat.

5) Naprostou nutností je kvalitně sepsaná smlouva, abyste předešli různým nepříjemnostem.

Každý ze způsobů má své klady i zápory

Věřte, že ať už se na základě výše popsaných výhod a nevýhod jednotlivých variant rozhodnete pro kteroukoliv z nich, nebudete mít zřejmě s pronajmutím vašeho pražského bytu žádné větší potíže. Poptávka je totiž v současnosti opravdu mimořádná.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 03.07.2018

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Pronajmout byt v Praze můžete hned několika způsoby – Znáte je všechny?

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 12. července 2020, svátek má Bořek.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty