Nové byty v Praze mizí z nabídek developerů závratnou rychlostí i přes vysoké ceny, které již překonaly hranici 100 tisíc Kč/m2

Zájem o nové byty v Praze rozhodně nepolevuje. Dlouhodobě vysokou poptávku neochladila ani současná ekonomická krize způsobená celosvětovou epidemií nemoci Covid-19. Hlad po bytech, zejména těch nových, je v naší metropoli stále enormní. Zdá se, že mnoha kupujícím nejsou na překážku ani vysoké ceny, které se už spolehlivě přehouply přes hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy. Ptáte se, kdo dnes novostavby kupuje? Rádi byste věděli, kde hledat hlavní příčiny jejich neustálého zdražování? A zajímá vás, jestli se někdy dočkáte nějakého cenového poklesu, který by je učinil dostupnějšími? Na tyto otázky se nyní pokusíme nalézt jednoduché a srozumitelné odpovědi. Pojďme na to!

Nové byty se v metropoli prodávají velmi dobře

Novostavby jdou v našem hlavním městě velmi dobře na odbyt, a to navzdory značně vysokým cenám a bez ohledu na to, že se právě nacházíme v dosti nejistých časech koronavirové pandemie. Řadě lidí klesají příjmy, někteří přicházejí o živobytí úplně a mnoho dalších ekonomické problémy s velkou pravděpodobností brzy čekají. Dalo by se předpokládat, že s ohledem na to dojde, když ne ke zlevňování, tak alespoň ke stagnaci cen nemovitostí. Skutečnost je však odlišná. Bydlení je drahé jako nikdy v minulosti. A poptávka? Přinejmenším v Praze rozhodně neklesá. Spíše naopak. Pro mnohé z nás je to zřejmě poněkud překvapivé, ale faktem je, že statistiky zpravidla nelžou.


Aktuální ceny nových bytů v Praze – březen 2021

DISPOZICE

VÝMĚRA

LOKALITA

SPECIFIKACE

CENA

2+kk

44 m2

Ruzyně

Novostavba

5 090 000 Kč

2+kk

57 m2

Smíchov

Developerský projekt

7 700 000 Kč

2+1

64 m2

Libeň

Novostavba

8 590 000 Kč

3+kk

78 m2

Karlín

Developerský projekt

9 500 000 Kč

3+1

82 m2

Vršovice

Novostavba

9 500 000 Kč

4+kk

113 m2

Holešovice

Developerský projekt

12 100 000 Kč


Vážní zájemci si nedovolí otálet

V nabídkách realitních kanceláří a developerů se žádná zajímavá nemovitost příliš dlouho „neohřeje“. Slušně se prodávají jak byty starší, tak právě zmiňované novostavby. Developerských projektů určených k bydlení je jen v naší metropoli aktuálně rozestavěno několik desítek, takže potenciální zájemci mají z čeho vybírat. S ohledem na neutuchající poptávku je však velmi důležité přijít včas. Kdo to s koupí myslí vážně, neměl by zřejmě příliš otálet!

Kdo v Praze nakupuje?

Ptáte se, kdo nové byty v našem hlavním městě nakupuje, když jen za posledních šest let vzrostla jejich cena o neuvěřitelných 100 %? Podle údajů z posledního čtvrtletí roku 2020 zaplatil každý kupující za metr čtvereční novostavby v průměru 107 tisíc korun. To si skutečně každý dovolit nemůže. Kdo je tedy nejčastějším klientem developerských společností? Jsou to především dvě následující skupiny lidí:

  1. Za prvé, průměrně či lehce nadprůměrně vydělávající člověk, který potřebuje bydlet, ale nemá dostatek vlastních financí. Ten si může pomoci hypotékou a mnohdy toho také využívá, jelikož je investice do vlastní střechy nad hlavou v tuzemsku stále považována za velmi rozumný krok. Svou roli v tom, že se lidé nebojí zadlužit, nejspíš hrají také rekordně nízké úrokové sazby. Jen lidé s úvěrem však za vysokou poptávkou rozhodně nestojí.

  2. Druhou skupinou, která má v současné krizové době „na svědomí“ hlavní objem uskutečněných realitních obchodů, jsou ryzí investoři. Kupují tedy především ti, kteří už vlastní přinejmenším jeden, zpravidla však větší počet bytů a chtějí jen co nejbezpečněji uložit volné peníze, které mohou v nejistých dobách snadno ztrácet na hodnotě.

Proč je bydlení tak drahé?

Proč jsou ceny pražských bytů tak vysoké? Odpověď není nijak složitá. Dlouholeté zdražování je dáno prostým převisem poptávky nad nabídkou. Lidé po vlastních nemovitostech touží a kdo může, ten kupuje, ale bytů a domů prostě není dostatek. Developerských projektů sice přibývá, ale jen pozvolna. Naše hlavní město má v tomto ohledu velmi specifickou pozici, jelikož se neustále rozrůstá přílivem nových a nových obyvatel. Jejich potřebu bydlet však prozatím není Praha schopna v odpovídající míře uspokojit, a to přesto, že se o problému nedostatečné výstavby hovoří už dlouhé roky. Určitou změnu k lepšímu by snad mohla přinést novela stavebního zákona, která ještě na poslední chvíli prošla nějakými úpravami. Od ní se očekává zásadní zjednodušení povolovacích procesů, které by mělo výrazně usnadnit vznik nových bytových projektů. Pokud se bude více stavět, tlak na růst cen by měl podle všech předpokladů polevit. Jestliže se však nic podstatného nezmění, bude prý zhruba za 10 let v metropoli chybět nejméně 100 tisíc bytových jednotek. Co by to udělalo s cenami? To si zřejmě každý domyslí.

Není na co čekat!

Ptáte se, zda má při současných cenách vůbec smysl o koupi nového bytu v Praze uvažovat? Odpověď vás možná trochu překvapí a pro ty, kteří v metropoli žádnou nemovitost ještě nevlastní, nebude asi navíc příjemná. Takže? Smysl to rozhodně má, protože výraznější zlevňování se zřejmě ani v delším časovém horizontu očekávat nedá. Zjednodušeně řečeno, levně už bylo! Praha je zkrátka natolik atraktivním městem, že si zdejší nemovitosti svou vysokou hodnotu bezesporu podrží. Vyloučit se navíc nedá ani další cenový růst.

Proto ten, kdo to s investicí do nějaké nemovitosti myslí vážně, může s klidem kupovat. Množství kvalitních developerských projektů postupně roste, takže je určitě z čeho vybírat.

Hodláte si v našem hlavním městě pořídit nějakou novostavbu? A máte dostatečné úspory nebo si zažádáte o hypoteční úvěr?

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 10.06.2021

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Nové byty v Praze mizí z nabídek developerů závratnou rychlostí i přes vysoké ceny, které již překonaly hranici 100 tisíc Kč/m2

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 15. června 2021, svátek má Vít.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: