Fototapety, stylová ozdoba každého interiéru

Fototapeta je efektním a jednoduchým způsobem, jak svému domovu vtisknout novou tvář. Jak si vybrat tu správnou?

Výběr motivů je značně pestrý

O výběru fototapety v první řadě rozhoduje motiv. Ten si budeme samozřejmě vybírat dle svého osobního vkusu, na tapetu se díky pokročilým tiskovým technologiím dá v současné době natisknout prakticky cokoli. Jen je potřeba při výběru uvažovat střídmě.

Inspirovat aktuálními interiérovými trendy a fotografiemi na internetu se samozřejmě můžete. Nicméně přece jen rozvažujte: Opravdu se nám bude výrazný a extravagantní motiv líbit neustále, nebo počítáme s tím, že jej za pár let vyměníme za jiný trendy kousek? Minimalismus a tlumené barvy naopak patří k nestárnoucím a u vás doma vydrží řadu let.

Fototapeta může výrazně proměnit celkový vzhled místnosti. Jemné světlé barvy a drobné vzory dokáží místnost opticky zvětšit. Naproti tomu na velké ploše mohou vyniknout i nápadné vzory a velké obrazce. Současně dokáží opticky zaplnit plochu, která by mohla vypadat prázdně. Celý pokoj působí díky tomu útulněji. 

Jaký zvolit materiál

Volba materiálů se bude odvíjet od našich nároků. A to jak na práci při tapetování, tak i z hlediska odolnosti a životnosti fototapet v následném provozu. Obecně ale můžeme tvrdit, že se najde vhodná tapeta prakticky do každého prostoru. Tapetovat se nedoporučuje snad jen v případě, že daný prostor trpí extrémní vlhkostí. 

Vliesové fototapety

Vliesové fototapety patří k novinkám na trhu. Vynikají barevností, často se vyrábějí s jemnou povrchovou úpravou. Jsou omyvatelné, takže je upotřebíte i v namáhaném prostoru – v dětském pokojíčku či v kuchyni.

Jejich klíčovou vlastností je také prodyšnost. Díky tomu pod nimi nevlhne zdivo a netvoří se tedy ani plísně. Navíc se s nimi velmi dobře pracuje, neboť se snadno lepí. Hodí se i pro zakrytí drobných trhlin ve zdivu. Lepit je můžeme na prakticky libovolný povrch. Jedinou podmínkou je, aby byl pevný a zbavený prachu.

A podobně jednoduché je i jejich odstranění. Na tapetu se navíc nemusí aplikovat lepidlo, to se nanáší přímo na zeď a tapety se jednoduše přilepí. To má výhodu i v situaci kdy se vám nepovede na první pokus sesadit vzor. Pak můžete tapetu odlepit a začít znovu. Lepidlo musíme určitě nanášet v patřičném množství. U savého a zároveň nedostatečně napenetrovaného podkladu by se nám mohlo stát, že se lepidlo zcela vsákne a tapeta nebude držet.

 

Papírové fototapety

Papírové tapety jsou naproti tomu na trhu s tapetami již naprostými stálicemi. Pravděpodobně z něj navíc jen tak nevymizí, jejich hlavní předností je jednoznačně nižší cena. Nabízejí také velmi široký výběr motivů.

Tapety mohou být tvořeny jednou či dvěma vrstvami. Dvouvrstvé tapety se jinak nazývají také duplexní. Zejména ty vícevrstvé charakterizuje poněkud obtížnější lepení. Musíme počítat s tím, že tapetu je před nalepením potřeba navlhčit.

Na zeď se tedy aplikují natřené lepidlem. Je nutné počkat, tapeta dostatečně nasákne. Současně se tak ale může zdeformovat. Podobně jako je náročnější aplikování, můžeme počítat i s poněkud komplikovanějším sundáváním těchto tapet.

Vzhledem k tomu, že nejsou omyvatelné a mají i poměrně malou odolnost vůči oděru, bude vhodné je zvolit do míst, kde nebudou tolik zatěžovány. Nehodí se ani tam, kde je vlhko. Papírovou tapetu si můžeme určitě pořídit například do obývacího pokoje. S úspěchem může dělat parádu i v ložnici.

I když jej charakterizuje nižší odolnost, rozhodně nemůžeme tento materiál zcela zavrhnout. Svoje místo má určitě všude tam, kde těžší tapety nebudou držet. 

  

Autor: redakce
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 23.11.2019

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Fototapety, stylová ozdoba každého interiéru

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 27. května 2020, svátek má Valdemar.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:



ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty