Novinky v portfoliu Grant´s whisky – již brzy také u nás

Nové varianty Grant´s whisky Ale Cask Finish a Sherry Cask dozrávají ve speciálních sudech, které jim dodávají výjimečnou chuť a vůni. William Grant´s & Sons je první společností, která zavedla po zrání whisky v tradičních dubových sudech proces dodatečného dozrávání v sudech po sherry a v současné době i v sudech po pivním speciálu.

Grant´s Ale Cask Finish

Novinka Ale Cask Finish dozrává dodatečně 4 měsíce v sudech, ve kterých bylo předtím po 30 dnů uloženo edinburghské pivo. Renomovaný skotský pivovar vyrobil edinburghské pivo speciálně pro společnost William Grant & Sons. Whisky tak získá jemnou chuť a vůni po vyzrálém ovoci, vanilce a smetanovém créme brulée. Podává se čistá, nebo s kapkou vody, která otevře pravou chuť whisky.

Úspěch Grant´s whisky Ale Cask Finish:
2010 International Wine and Spirit Competition – zlatoGrant´s Sherry Cask

Vyvážený charakter a mimořádně plná chuť této varianty dozrává 4 měsíce v nejlepších sherry sudech po Olorosu (víno vyráběné ze španělských bílých hroznů). Oloroso Sherry dodává Grant’s whisky bohatou chuť sušeného ovoce, koření a sladkého medu. Nejlépe si ji vychutnáte samotnou nebo na ledu.

Úspěch Grant´s whisky Sherry Cask:
2010 International Spirits Challenge – zlato

 

Historie Grant´s whisky

Zakladatelem Grant´s whisky byl William Grant, který se narodil v roce 1839 ve skotském městě Dufftown. William již od raného dětství tvrdě pracoval, zpočátku jako pasáček dobytka. U této profese však nezůstal, vyučil se ševcem, nějaký čas působil také jako zaměstnanec vápenky. Později se stal účetním v palírně Mortlach. Měl možnost se tak profesně vypracovat, až se nakonec stal ředitelem celé firmy, v jejímž čele setrval 20 let. Již během tohoto období měl William Grant sen vybudovat vlastní palírnu, ve které by vyráběl lahodnou whisky. Ten se mu vyplnil v roce 1886, tehdy totiž se svojí ženou Elizabeth a jejich devíti dětmi postavil palírnu Glenfiddich. Přesně na Štědrý den roku 1887 spatřily v jeho palírně světlo světa první kapky lahodného moku. V následujících letech se mu podařilo výrobu úspěšně rozšířit a postupně se s whisky dostal do celého světa.

Důležitým rokem ve Williamově životě byl rok 1898. Tehdy nečekaně zkrachoval největší výrobce skotské whisky společnost Pattison´s. William neotálel a nastalé příležitosti se nebál využít. Ve stejný rok se zrodila míchaná Grant´s whisky, tak jak ji známe dnes.

Rozšířil svůj velkoobchod, míchání a export, který mu přinesl úspěch na trhu skotských whisky. V roce 1903 zřídil svůj obchod v Glasgow a v roce 1904 svojí první oficiální vývozní kancelář v Blackburnu. Pro Williama byly vždy důležité rodinné hodnoty, a proto začal podnikat se svým zetěm Charlesem Gordonem. Jejich spojenectví z nich udělalo největší prodejce whisky a stali se prvními vývozci této kvalitní lihoviny. Díky tvrdé práci, odhodlání a podpoře ze strany rodiny dosáhl William velkého úspěchu a po mnoha letech se sen stal realitou.

I když začátky podnikání neměl William Grant jednoduché, díky odhodlání a pomoci rodiny se mu podařilo vybudovat úspěšnou značku Grant´s whisky, která je v současnosti jednou z nejoblíbenějších a má zastoupení ve více než 180 zemích po celém světě.
Výrobní proces Grant´s whisky

Výrobní proces skotské whisky Grant’s se skládá z řady tradičních i moderních procesů, které vykonávají vysoce kvalifikovaní odborníci. Postup výroby má několik fází: sladování, fermentace, destilace, zrání, míchání, snoubení a plnění láhví.


Sladování (klíčení)
Obilí používané k výrobě Grant´s whisky se nejprve očistí, poté jemně umele a na závěr se několik dnů máčí ve vodě o vysoké teplotě. Výsledkem procesu sladování je tekutina s vysokým obsahem cukrů, tzv. zápara.

Fermentace (kvašení)
Během kvašení se odehrává proces, při kterém se zápara mění na zkvašený rmut obsahující 8 – 9 % alkoholu.

Destilace
Účelem destilace je z původní suroviny s nízkým obsahem alkoholu vyrobit tekutinu s vyšším obsahem alkoholu pomocí postupného odpařování vody. Celý proces destilace se zakládá na prostém faktu, že alkohol má nižší bod varu než voda. Proto jsou první páry při postupném zahřívání převážně alkoholové a následným ochlazením se sráží zpět na kapalinu.

Zrání
K zásadní proměně whisky dochází v sudech při zrání. Destilát potřebuje zrát nejméně tři roky v tradičních dubových soudcích. V průběhu zrání se rozvine chuť, vůně, jemnost a barva nápoje. Obilné whisky jsou známy jako lehké a vonné a představují vynikající základ míchaných skotských whisky.

Míchání
Jeden z nejdéle sloužících mistrů míchačů (Master Blender) v celé branži byl David Stewart, své povolání vykonával neuvěřitelných 35 let. Po něm převzal jeho pozici Brian Kinsman, kterého na tuto funkci připravoval David Steward téměř 10 let. Brian je teprve šestý Master Blender v historii whisky Grant´s. Náplní jeho práce je pečlivé vybírání whisky z mnoha dostupných skotských palíren pro následnou výrobu Grant´s whisky.

Snoubení a plnění láhví
Na správné smíchání vybraných druhů whisky vyžadující odborný cit a preciznost dohlíží několik osob. Míchaná whisky zůstává na několik měsíců ve speciálních dubových sudech, kde dochází k romanticky označovanému procesu „zasnoubení“. Během tohoto období dochází ke konečnému spojení chutí a vůní všech ingrediencí. Nedaleko Glasgow se takto pečlivě vyrobená whisky plní do lahví, odkud putuje k milionům příznivců skotské whisky na celém světě.

Charakteristika Grant´s whisky Family Reserve

Grant´s whisky je nejstarší skotská míchaná whisky, která se vyrábí podle původní receptury v rodinné palírně již po 5 generací. Její jedinečná chuť s nezaměnitelným charakterem ji řadí mezi nejkvalitnější skotské whisky. Kouzlo whisky Grant´s Family Reserve spočívá především v originální receptuře. Po smíchání vytvářejí sladové a obilné whisky lahodně mnohostrannou, dlouhou a jemnou chuť, kterou znají a milují konzumenti na celém světě včetně České republiky.

Každá jednotlivá whisky přináší do míchané Grant’s whisky část jedinečnosti. Svým dílem k charakteru míchané whisky přispívá typ soudku (včetně jeho předchozího využití), a dokonce i místo skladování. Receptura je přísně střeženým tajemstvím, které zná pouze mistr míchač a několik málo vybraných zaměstnanců.

Pro Grant´s whisky je typická rafinovaně a delikátně strukturovaná čistá vůně s nasládlým ovocným okrajem. V ústech vyvažuje pevnou chuť ostřejších sladových tónů banánová a vanilková sladkost s jemným, dlouhým a pozvolným závěrem. Grant´s je již řadu let díky své jedinečné chuti, vysoké kvalitě a atraktivnímu balení v ikonické trojhranné lahvi nejvíce oceňovanou skotskou míchanou whisky.

Doporučená maloobchodní cena Grant's Family Reserve v ČR: 359 Kč

Grant´s whisky Family Reserve lze jednoduše zakoupit na e-shopu
www.bf2b.cz

 

 

 

Autor: Ivo Mikolášek | MENHOUSE.cz
Další články ze sekce Víno/destiláty
Datum: 20.06.2011

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Víno/destiláty / Novinky v portfoliu Grant´s whisky – již brzy také u nás

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 28. listopadu 2020, svátek má René.

Nejbližší akce:

12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty