Letní osvěžení s Finlandií

/

Základní barmanská ingredience

Vodka je u barmanů nejoblíbenější koktejlovou ingrediencí. K mixlogii je vlastně přímo stvořena – kvalitní nápoj je bez jakéhokoliv zápachu, barvy a výrazné chuti. Možná i proto byla její konzumace po celém světě rozšířena nejen mezi šlechtou, ale také mezi nižšími vrstvami obyvatel už ve 14. století. Odjakživa se vyráběla z čistě přírodních ingrediencí – kukuřice, brambor, obilí. Tehdejší chuť vodky se ale samozřejmě s tou dnešní nedá srovnávat.

Finlandia Vodka – průzračně čisté osvěžení z ledovce

Finlandia Vodka se zrodila v roce 1970. Cílem jejích tvůrců bylo zavést do sortimentu prémiových vodek novou značku, a proto vytvořili právě Finlandii, která ztělesňovala vlastnosti jedné z nejčistších, nejchladnějších a nejvíce osvěžujících zemí na světě – Finska.

Kvalitní ingredience

Poloha Finska zajišťuje, že veškeré ingredience použité pro výrobu Finlandia Vodky budou disponovat tou nejvyšší možnou kvalitou a čistotou.

Ledovcová voda

Voda používaná při výrobě Finlandia Vodky je přirozeně filtrována přes ledovcovou morénu, která vznikla už v době ledové. Právě finská vodka vlastní chráněné pozemky, na nichž vyvěrají křišťálově čisté přírodní prameny, z nichž teče voda natolik kvalitní, že již nepotřebuje žádnou další filtraci nebo úpravu. Proč je voda pro výrobu vodky tak důležitá? Protože nápoj, který obsahuje 40 % alkoholu, tvoří voda z 60 %.

Šestiřadý ječmen

Druhou zásadní ingrediencí Finlandia Vodky je šestiřadý ječmen. Ten je obecně považován za nejvybranější dostupné zrno, často využívané pro výrobu těch nejkvalitnějších a nejdražších whisky. Zdejší ječmen roste během dlouhých finských letních dnů a nocí, obsahuje vysokou koncentraci enzymů a nejnižší možný obsah přírodních mastných olejů, které ve větším množství způsobují pachuť a zápach mnoha vodek.

 

Nepřerušovaná destilace

Všechny suroviny pro výrobu Finlandia Vodky pocházejí z Finska, a proto je zde i destilérka, v níž se celosvětově oblíbený nápoj vyrábí a plní do lahví. Stojí zde sedm pětadvacetimetrových destilačních kolon tvořících jedinou nepřerušovanou destilační jednotku, z níž vychází vodka tak čistá, že již nepotřebuje žádnou další filtraci.

Vodka v létě

V horkém létě je pro každého nejdůležitější osvěžení. „Vodka se pro letní volné dny výborně hodí. Přestože je to relativně silný destilát, v koktejlech není vůbec cítit a má vlastnost skvěle zchladit organismus. Samozřejmě se to s množstvím drinků nesmí přehnat, v teplých dnech doporučuji vypít dva drinky,“ říká barman Václav Vognar.

Caipirosky

Letošní léto bude ve znamení Caipirosek. Možná už jste se s tímto ledovým drinkem na bázi vodky setkali, objednat si ho můžete v kterémkoliv baru, pokud máte doma drtič ledu, připravíte si ho snadno i sami. „Obrovskou výhodou Caipirosek je, že jsou na první pohled vždy stejné, ale jsou natolik variabilní, že mohou pokaždé chutnat jinak – záleží na tom, jakou ochucenou variantu Finlandia Vodky použijete,“ dodává Vognar.

 

Ano, na první pohled jsou skutečně všechny stejné – chladivá sklenice plná drceného ledu, limetek a čisté nebo ochucené Finlandia Vodky. Pojďte se s námi do tajů přípravy Caipirosek podívat…

 

Výchozí variantou Caipirosky připravenou z neochucené Finlandia Vodky doporučují barmani průzkumnou sondu mezi těmito osvěžujícími drinky začít. Připravíte ji velmi snadno:

 

Ingredience: 4 cl Finlandia Vodky, ½ limety, 1 – 2 lžičky třtinového cukru, drcený led.

Příprava: do nižší sklenice nasypte polovinu limety nakrájenou na kousky a zasypte cukrem. Lehce vymačkejte drtítkem, až po okraj zasypte drceným ledem, přelijte Finlandia Vodkou a pěkně ode dna promíchejte. Led se bude do vodky pomalu rozpouštět, máte tak jistotu, že jej budete moci upíjet pomalu a po douškách vychutnávat.

 

Limepiroska

Ingredience: 4 cl Finlandia Lime, ½ limety, 1 – 2 lžičky třtinového cukru, drcený led.

Příprava: do nižší sklenice nasypte polovinu limety nakrájenou na kousky a zasypte cukrem. Lehce vymačkejte drtítkem, až po okraj zasypte drceným ledem, přelijte Finlandia Lime a promíchejte.

 

Cranpiroska

Ingredience: 4 cl Finlandia Cranberry, ½ limety, 1 – 2 lžičky třtinového cukru, drcený led.

Příprava: do nižší sklenice nasypte polovinu limety nakrájenou na kousky a zasypte cukrem. Lehce vymačkejte drtítkem, až po okraj zasypte drceným ledem, přelijte Finlandia Cranberry a promíchejte.

 

„Na párty se hodí divočejší varianta tohoto drinku, tzv. Burning Cranpiroska. Připravíte ji velmi snadno. Nejprve si připravte v podstatě dva kompletní drinky, jen bez vodky. Vodku určenou pro oba drinky nalijte do menší nerezové nádoby, tzv. džezvy, zahřejte a poté vodku zapalte. Zapálenou Finlandia Cranberry přelévejte z jedné džezvy do druhé a pak nalijte rovnoměrně na drinky. Je to především show pro diváky, ale vy díky ní budete za hvězdu večera,“ radí Václav Vognar.

 

Greppiroska

Ingredience: 4 cl Finlandia Grapefruit, ½ limety, 1 – 2 lžičky třtinového cukru, drcený led.

Příprava: do nižší sklenice nasypte polovinu limety nakrájenou na kousky a zasypte cukrem. Lehce vymačkejte drtítkem, až po okraj zasypte drceným ledem, přelijte Finlandia Grapefruit a promíchejte.

 

Mangopiroska

Ingredience: 4 cl Finlandia Mango, ½ limety, 1 – 2 lžičky třtinového cukru, drcený led.

Příprava: do nižší sklenice nasypte polovinu limety nakrájenou na kousky a zasypte cukrem. Lehce vymačkejte drtítkem, až po okraj zasypte drceným ledem, přelijte Finlandia Mango a promíchejte.

 

„Pokud chcete Mangopirosku trošku oživit, připravte ji s hruškovým džemem. Jednoduše přidejte 1 polévkovou lžíci hruškového džemu místo cukru, pomačkejte s limetami, zasypte drceným ledem a přidejte Finlandia Mango“, radí Václav Vognar.

 

 

Autor: Ivo Mikolášek | MENHOUSE.cz
Další články ze sekce Víno/destiláty
Datum: 27.07.2010

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Víno/destiláty / Letní osvěžení s Finlandií

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. dubna 2021, svátek má Vincenc.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: