Jack Daniel´s slaví 160. narozeniny

/

Každá značka má svého pana Jacka

Jack Daniel se narodil v září 1846 do rodiny Danielů jako 10. dítě. Krátce po jeho narození mu zemřela matka a on velmi brzy, už v šesti letech, rodný domov opustil. Nejprve vypomáhal v domácnosti sousedům a od sedmi let pak pobýval u pastora Dana Calla a jeho ženy. Zde zpočátku pomáhal s drobnými pracemi v jejich obchodě se smíšeným zbožím, později se pak zapojil do prací v Danově lihovaru. To bylo veškeré vzdělání, které od Callových dostal, za práci v obchodě navíc pobíral mzdu, kterou si šetřil, aby mohl být co nejdříve soběstačný. V průběhu let pak lihovar od Dana Calla odkoupil a úspěšně rozvíjel. Při výrobě whiskey, které dal své jméno, využíval svůj šarm, důvtip a výrazný obchodní talent. Jen díky tomu se mu podařilo z malé lokální značky vybudovat celosvětový fenomén nesoucí jméno Jack Daniel´s Tennessee Whiskey.


Úspěch Jack Daniel´s Tennessee Whiskey

K výrobě Jack Daniel´s whiskey je zapotřebí 80 % kukuřice, 12 % ječmene a 8 % žita. Na první pohled se jedná o ingredience, které lze bez obtíží vypěstovat téměř kdekoliv na zeměkouli. To, na čem kvalita Jack Daniel´s stojí a padá, je jeskynní voda vyvěrající z jeskyně v Lynchburgu.


V první fázi výroby se vaří kukuřice, do ní se přidá ječmenný slad a směs následujících šest dní zraje. Pak prochází destilačním procesem. Po něm by se tekutina mohla stočit do sudů, vznikl by ale obyčejný bourbon, který nemá s kouřovou Tennessee Whiskey Jack Daniel´s nic společného. Proto se nápoj nechává následně přibližně 10 dní překapávat přes třímetrovou vrstvu uhlí z javoru cukrodárného, aby whiskey získala svou charakteristickou chuť.


Po procesu zjemnění dřevěným uhlím je whiskey Jack Daniel´s uložena do nových vypalovaných sudů z bílého amerického dubu. Výrobě sudů je v Lynchburgu věnována stejná pozornost, jako výrobě whiskey. Pro sudové příčky je vybíráno to nejlepší dřevo bílého dubu. Řemeslníci je ručně stlučou dohromady, opatrně ožehnou vnitřek soudku tak, aby přírodní cukry obsažené ve dřevě zkaramelizovaly. Právě z ožehnutého dubu získává whiskey svou bohatou jantarovou barvu, jedinečnou chuť a chuťový dozvuk. Výroba vlastních soudků z kvalitního dřeva je finančně velmi náročná, protoje destilérka Jack Daniel´s jedinou na světě, která vynakládá zvláštní úsilí a výdaje na výrobu vlastních sudů. V průběhu dozrávání se sud rozpíná a opět stahuje díky působení extrémních teplotních rozdílů v průběhu ročních období, což každý rok způsobuje hlubší vsakování whiskey do dřeva sudu a její opětovné vytékání. Po čtyřech až šesti letech zrání tekutiny v sudech nastává čas master destillera, který rozhoduje o tom, zdali nápoj může opustit sud a vydat se na cestu ke konzumentům.


Testování whiskey bylo v Lynchburgu vždy velice důležitou a váženou funkcí, protože jen při odborném a důkladném ochutnávání se pozná, že whiskey právě dozrála, a že nová várka bude mít stejnou kvalitu a chuť jako ty předchozí.


Limitovaná edice lahve ke 160. narozeninám

Letos někdy v září by zakladatel Tennessee Whiskey Jack Daniel´s pan Jack oslavil 160 let. Nikdo už nedokáže s určitostí říci, kdy přesně se narodil, proto fanoušci kouřové chuti a jantarové barvy slaví jeho narozeniny každý rok celé září. Díky 160. výročí budou letošní narozeniny o něco bouřlivější. Palírna Jack Daniel´s totiž připravila speciální edici pamětní lahev určenou pro sběratele a milovníky této whiskey. Černá lahev ozdobená červenými akcenty a fólií v kouřově šedé metalíze obsahuje stejně kvalitní Jack Daniel´s Tennessee Whiskey jako všechny ostatní. Každá lahev je navíc označena jedinečným registračním sběratelským číslem, každý zákazník tak vlastně bude mít originál. V České republice bude k dispozici jen omezený počet lahví, zakoupit si je budete moci od září na www.bf2b.com za cenu cca 850 Kč.


Opravdu netradiční oslava narozenin

Možná jste nevěděli, že pan Jack Daniel byl velkým milovníkem hudby. Už v roce 1892 založil vlastní kapelu Silver Cornet Band, jejímž úkolem bylo lákat hosty do dvou podniků – Bílého králíka a Zrzavého psa. Tvořena byla třinácti muzikanty, kteří ale s hudbou neměli pranic společného. Byli to obyčejní lidé z Lynchburgu. Sice jim chyběly zkušenosti, ale ty rozhodně vyvážili nadšením a elánem. Proto se kapela stala známou a po celém kraji bavila lidi celých 20 let. Během první světové války se jednotliví muži z kapely přihlásili do armády, což znamenalo její konec.


V duchu panem Jackem milované hudby se ponesou i letošní oslavy jeho narozenin v České republice. Už pan Jack si ověřil, že ovládat hudební nástroje zvládnou i naprostí amatéři a přesvědčit se o tom bude moci každý, kdo navštíví jednu z Jack Daniel´s narozeninových party. Těšit se můžete na zajímavý, skutečně netradiční zážitek v podobě speciálně připraveného amatérského rockového koncertu nazvaného Jack Daniel´s rockový kotel, kterého se bude moci zúčastnit opravdu každý. A každého také pan Jack naučí, jak se v kapele chovat. V průběhu každého večera bude vybrána nejlepší rocková kapela a nejlepší rockový zjev. Vyjádření svého vlastního rockového já ocení nejen zúčastnění, ale také odborná porota.


Kde se budou letošní oslavy narozenin pana Jacka konat?

Další informace o značce Jack Daniel´s naleznete na www.jackliveshere.cz.

 

Autor: Ivo Mikolášek | MENHOUSE.cz
Další články ze sekce Víno/destiláty
Datum: 01.09.2010

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Víno/destiláty / Jack Daniel´s slaví 160. narozeniny

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. dubna 2021, svátek má Vincenc.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: