Vízum do USA? Dnes už jen povolení ESTA

Spojené státy americké jsou zemí, jež rozhodně stojí za návštěvu. Pro turisty mají přichystánu řadu lákadel v podobě nejznámějších světových metropolí typu New York či Los Angeles, tisíců zajímavých památek, a malebné přírody. Avšak ještě na začátku tohoto tisíciletí byla cesta do USA dosti znesnadněna kvůli složitému a zdlouhavému procesu obstarávání si víza, který musel podstoupit každý, kdo se chtěl do země neomezených možností podívat.

Vízová povinnost při cestě do Ameriky platí sice i v dnešní době, nicméně jsou z ní vyňaty určité výjimky, při kterých se obejdete zcela bez víza - v těchto případech stačí pouhé vyplnění krátkého online formuláře. Ty se týkají krátkodobých návštěv, jež ale tvoří naprostou většinu cest do USA, pro státní příslušníky vyspělých, převážně evropských zemí, Českou republiku a Slovensko nevyjímaje. Oproti minulosti je tedy obstarání povolení k odcestování do USA pro české a slovenské občany opravdu jednoduchou a rychlou záležitostí. Jak je to možné? Za možnost cestovat do Spojených států bez víza můžeme poděkovat Waiverově programu a povolení ESTA, jež už více než 10 let usnadňují vycestování do USA.

Vízum do USA? Dnes už jen povolení ESTA

Visa Waiver Program - Projekt bezvízového styku s USA

Do tohoto programu jsou zařazeny země s vysokým indexem lidského rozvoje (HDI) jejichž občané mohou odletět do USA bez víza. V roce 2008 se pak jeho součástí stala i Česká republika společně s našimi východními sousedy. Nicméně nutno podotknout, že členství v tomto programu má svá pevně stanovená pravidla, například je monitorováno, zdali jej příslušníci daných států nevyužívají třeba k práci načerno, a může být tím pádem kdykoliv přerušeno. Svá omezení má i podoba a délka možného pobytu - konkrétně se tato možnost vztahuje na obchodní a turistické cesty, které netrvají déle než 90 kalendářních dní.

Nicméně obrovská výhoda tohoto programu, krom již zmiňovaného usnadnění a urychlení žádosti, spočívá v tom, že se nejedná pouze o jednorázové povolení na vstup do země, tak jak tomu bývá běžné u jiných krátkodobých povolení pro vstup na území jiných států, nýbrž o opakovatelně využitelné povolení. Jeho platnost je dva roky, popřípadě zaniká s koncem platnosti vašeho cestovního pasu. Každá z cest samozřejmě musí splňovat programem dané podmínky, tj. že nesmí přesáhnout 90 dní a musí být jasně prokázán její účel.

Vízum do USA? Dnes už jen povolení ESTA

ESTA - Zařiďte si vstup do USA z pohodlí domova

K tomu, abyste mohli do Ameriky odcestovat bez víza, potřebujete jediné - podat online žádost prostřednictvím elektronického systému cestovní registrace ESTA. Tento elektronický formulář je vám k dispozici na stránkách amerického Homeland Security, přičemž jeho vyplnění by vám nemělo zabrat více než 30 minut. Případně vám se získáním povolení pomohou na webu estavisa.czJakožto žadatel musíte primárně oznámit účel své cesty a mít platný cestovní pas s biometrickými údaji, bez toho vám nemůže být žádost schválena. Po odeslání tohoto on-line formuláře následuje z americké strany kontrola s příslušnými databázemi, jestli splňujete všechny podmínky k cestě do USA v rámci bezvízového programu.

Rozhodnutí byste se pak měli dočkat v rámci 1-2 dnů, nejpozději do 72 hodin. To je vám doručeno jak jinak než elektronicky. V naprosto drtivé většině případů bývá žádostem vyhověno. Poté vám již tedy nic nebrání k tomu vycestovat do Spojených států amerických. Před vstupem na území Ameriky nicméně ještě musíte projít kontrolou od imigračního úředníka, ovšem jedná se spíše již jenom o formální záležitost, která jen v naprosto mizivém počtu případů nevede k umožnění vstupu do země.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce CESTOMÁNIE / LUXUSNÍ PLÁŽE
Datum: 25.03.2020

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / CESTOMÁNIE / LUXUSNÍ PLÁŽE / Vízum do USA? Dnes už jen povolení ESTA

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. dubna 2021, svátek má Vincenc.

Nejbližší akce:

15.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
16.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
17.10.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: