Pravěk

Přesto, že si v těchto dnech počasí dělá co se mu zachce, a tak často nevíme jestli se na cestu mimo domov vybavit slunečními brýlemi, deštníkem nebo větrovkou, nenechte si zkazit náladu, ani plány na příjemně strávené chvíle.  Léto s sebou přináší i mnoho aktivit, na které se těšíte celý rok. Co se mě týče, každoročně se těším, až se uvelebím u bazénu se svou oblíbenou knížkou. Přesto, že jí čtu již několikáté léto za sebou, vždycky se těším až si oddaně lehnu na sluníčko a pobavím se nad tím „Proč muži lžou a ženy pláčou“. Tato knížka mi dělá každoroční společnost na letní dovolené, pobavím se nad ní vždy tak, jako bych jí četla poprvé a hlavně si osvěžím to, co jsem přes rok opět pozapomněla.

Pokud se chcete nad realitou všedního života náležitě pousmát a pobavit, rozhodně doporučuji. Pokud máte zrovna v pohotovosti golfové hole nebo tenisovou raketu, přinášíme vám výtah toho co jste možná zatím jen tušili.

Základem všeho jsou MUŽI a ŽENY a porovnání v tom, že každý je jiný – ne lepší nebo horší, ale prostě jiný. Rozdíly mezi mužem a ženou jsou očividné, ale co ty, které nejsou na první pohled vidět?! Ty v psychice a s ní spojeným chováním a jednáním!

Autoři knihy jsou manželé(!). Vtipnou ale zároveň pravdivou formou popisují a objasňují rozdílnost chování muže a ženy ve společnosti, ve vztahu, ale třeba i v autě a v dějích, které jsou součástí každodenního běžného života. Některé závěry jsou kontroverzní , místy až znepokojivé, jsou však nástrojem k pochopení a zevrubnému porozumění podivných věcí, které se mezi muži a ženami dějí.

V minulých generacích byly role muže a ženy jasně vymezeny. Zatímco muž byl hlavou rodiny, spočívající pouze v roli hlavního živitele a ochránce, žena se ocitala zároveň v roli manželky, matky, hospodyně, pečovatelky a ještě měla na starosti společenské záležitosti. V dnešní době žena od muže očekává podstatně více než obstarání potravy.

Podle teorie autorů mé oblíbené knížky jsem přijala myšlenku vepsané teorie, že vše je zakořeněno již v pravěku! Tehdy byla pracovní náplní muže jednoznačná: Muž byl lovec potravy. Nic víc se od něj neočekávalo. Žena se cítila oceňována, protože její muž riskoval svůj život kvůli péči o rodinu. Ženina role byla stejně tak jasná, ale mnohem magičtější, znala tajemství zrodu nového života, byla to nositelka nového tvora a od této role se její schopnosti odvíjely. Žena byla označována jako ochránkyně sídla, jejím úkolem bylo všímat si hrozícího nebezpečí, ale také jakékoliv sebemenší změny ve vzhledu a chování dětí, ale i dospělých. Nevědomky byla donucena ke schopnosti dělat několik věcí najednou a plně se na všechny soustředit. Žena udržovala rodinný život a komunikovala převážně s ostatními ženami, proto potřebovala účinné komunikační dovednosti. A když se vyčerpaní muži vrátili z celodenního lovu, ženy se staraly o to, aby muži měli dostatek jídla a odpočinku. Muži nebyli považovány za líné a ženy nebyly označovány za utiskované služky mužů. Každý vnímal, že svým jednáním přispívá k přežití a spokojenosti rodiny, ale vzájemná komunikace se dala považovat za minimální, ne-li dokonce za nulovou.
Jenže! Věda o evoluci lidského rodu udělala od té doby obrovský krok vpřed.

Zkrátka a dobře, jak říká jiná má oblíbená kniha „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“. Ženy nemají konkrétní místo v mozku pro prostorové vnímání, které je umístěno v obou hemisférách a to zcela nespecificky. V činnostech, k nimiž je ho zapotřebí naopak vynikají muži. Zamíříme-li opět do pravěku, prostorové vnímání, potřebovali přednostněji muži, aby co nejlépe mohli ulovit kořist. Žena nikdy nic takového nepotřebovala, protože kromě muže nikdy nic jiného lovit nemusela. A tak je pro ženy častým problémem orientace na mapě, spojené se světovými stranami, popis tvarů a rozměrů věcí. Uznávám, že určování souřadnic a práce s kompasem zrovna nepatří mezi „denní chléb“ moderní ženy, nicméně prostorová představivost i přesto zapadá do modelu každodenních situací, v tomto případě žen v rolí řidiček, konkrétně řidiček parkujících. Žena je díky svému zraku schopna se soustředit na práci s jemnými detaily a k jemným pohybům na malém prostoru. Zkuste například požádat muže, aby vám navlékl niť!

Všeobecně je známo, že ženy rády mluví. Ženy mají až o 30% více spojů mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Z výzkumů je zřejmé, že čím více spojů, tím je řeč plynulejší a dokonalejší. Tento zvýšený počet spojů vědecky vysvětluje schopnosti žen dělat několik věcí zároveň. Zatímco mužův mozek je naprogramován tak, že se dokáže soustředit pouze na jeden jediný úkol. Zatímco žena se v roli řidičky ocitá zároveň v roli telefonistky s kamarádkou, posluchačky rádia a ještě se u toho líčí. Muž po zastavení na okraji vozovky, ještě před tím než nahlédne do mapy ztlumí rádio.

Závěrem bych ráda předložila otázku: „Proč je dobré býti ženou?“  Možná proto, že můžeme mluvit s příslušníky opačného pohlaví aniž bychom si je představovaly nahé, možná proto, že při tanci nevypadáme jako slon v porcelánu a možná proto, že čokoláda pro nás není jen další svačina, ale možná neironicky také proto, že být ženou je dar, který na rozdíl od mužů další dar nejen plodí, ale také nosí a rodí.

Užívejte si léto a čtěte NICE magazine plný novinek:-) Pohodové dny přeje Pavlína

A jaký názor máte vy?  Pravěk a současnost! Opravdu lze tyto dva světy takto propojit? Napište mi: prusenovska@inspirovanikrasou.cz

 

 

 

Autor: P. Prusenovská (šéfredaktorka)
Další články ze sekce EDITORIÁL
Datum: 11.07.2011

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / EDITORIÁL / Pravěk

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 25. května 2020, svátek má Viola.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty