Jak nenasednout do investičního letadla

Rozeznat poctivou investiční společnost od obávaného letadla či pyramidy může být někdy oříšek. Budete-li ale následovat zde uvedené tipy, nepoctivou společnost jistě poznáte a obloukem se jí vyhnete. Jak na to?

První věc, kterou si musíte uvědomit, je podstata letadla. Nepoctivé investiční společnosti vyplácí výnosy investorům z vkladů nově příchozích. Téměř vždy také slibují vysoké (až nereálné) výnosy, a to údajně bez rizika.

Můžete se řídit známým pravidlem, že když něco vypadá příliš lákavě na to, aby to byla pravda, nejspíš to pravda není. Může být výnos akcií v dlouhodobém průměru po odečtení nákladů 8 % ročně? To asi ano. Ale co takových dvacet nebo sto? Tady už něco nehraje. 

Bez licence do investice nelez

Nelegální investiční systém zcela jistě nebude mít licenci u České národní banky. Pokud tedy chcete zjistit, jak je na tom ta výhodná nabídka, kterou vám zaručeně doporučuje kolega v práci, nakoukněte do registru ČNB. Offshorové sídlo firmy, P. O. Boxy – to vše vám napoví, že důvěru si tahle společnost opravdu nezaslouží.

Dalším alarmujícím znakem je nedostupnost informací o hospodaření a historii firmy. Auditovanou účetní závěrku z podvodníka určitě nedostanete. V čem naopak vynikat bude, to jsou obchodní a přesvědčovací schopnosti. Podávané informace jsou vágní, neurčité, chaotické, to vše s úsměvem a dávkou sebechvály. Ano správně, tady jste nejspíš v letadle.

Seriózní investiční společnosti musí vždy plnit informační povinnosti. Fondy musí zveřejňovat pravidelné měsíční reporty, výroční zprávy a také informace o struktuře portfolia. Zaměřte se na to, a pokud není možné tyto informace o fondu získat, dejte radši ruce pryč, ať se nespálíte.

Pečlivým prostudováním dostupných recenzí a diskuzí také určitě nic nezkazíte. Pokud si něčím nejste jistí, vždy se poraďte s nezávislým odborníkem. 

Dobrým příkladem z diskuzí je například investiční skupina DRFG brněnského podnikatele Davida Rusňáka. U ní není těžké ověřit, že má licenci u ČNB, a také má veřejně přístupné všechny povinné informace o sobě i o nabízených fondech. Neslibuje nereálné výnosy „bez rizika“, místo toho jde naopak konzervativnější cestou.

„Naše portfolio je aktuálně rozvrstvené v pěti investičních oblastech. Jedná se o finanční služby (dluhopisy, podílové fondy, atd.), nemovitosti, energetiku, telekomunikace a zdravotnictví.,“ upřesňuje David Rusňák.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce ZAJÍMAVOSTI
Datum: 07.12.2017

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

zpět Úvod / rubriky / ZAJÍMAVOSTI / Jak nenasednout do investičního letadla

Aktuální číslo:
CARS HOUSE 2019

Kalendář akcí

Dnes je 14. listopadu 2018, svátek má Sáva.

Nejbližší akce:

30.11.2018
Dobročinná vernisáž: Kozičky pro kočičky Vol. 3
>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte Vaši dovolenou?

Celkem hlasovalo 2739 lidí.

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty