Jak opravit drobné škrábance autolaku?

Poškrábaný lak není v dnešní době u automobilů nic neobvyklého. Je celá řada případů, jak mohou vzniknout různé drobné oděrky. Stačí karoserii odřít o keř u cesty, nebo schytat kamínek od vozu, který jede před vámi.

Stejně tak může jít o drobné škrábance způsobené na parkovištích obchodního domu, nebo si vůz nevědomky poškrábete třeba klíči, nebo prsteny, při otevírání dveří. Jde tedy o situace poměrně běžné. Pokud se nechcete spokojit s tím, jak lak vypadá, poradíme vám, jak opravit drobné škrábance. Sami uvidíte, že to není nic složitého.

Na nejmenší škrábance pomohou vosky

Pokud se jedná skutečně jenom o velmi malé a drobné škrábance, potom můžeme říci, že se dají odstranit i klasickým leštěním vozu . Pokud je dodržen správný postup, a to aplikace leštičky a následně aplikace vosku, může být výsledek naprosto unikátní. Škrábance jako zázrakem zmizí. Je to dáno hlavně tím, že velké množství vosků na našem trhu obsahuje také různé abrazivní součásti. A ty mají za cíl velmi lehce obrousit lak, což povede právě k tomu, že jsou ty nejdrobnější škrábance snadno odstraněny. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto cestu, je třeba vůz nejdříve důkladně umýt, opláchnout a potom ho nechat uschnout. Dále naneste první vrstvu, kterou bude leštící přípravek. Jakmile je rozleštěný a suchý, pokračujte nanesením vosku. Také s finálním vyleštěním. Volit lze ze dvou typů, a to z vosku tekutého, stejně jako tuhého.

Větší škrábance můžete vyretušovat

Pokud se na vašem autě objeví škrábance, které běžným voskem nerozleštíte, je dobré sáhnout po další možnosti, která na trhu existuje. Pokud škrábanec není příliš hluboký, potom ho může pomoci odstranitretušovací fix, nebo retušovací pero. Jedná se o nástroje, které jsou běžně k dostání v prodejnách s autopotřebami. Na škrábance třeba od odletujících kamínků jsou tou nejlepší možnou volbou. Určitě potěší i jejich celková univerzálnost, jelikož je lze použít na jakýkoliv odstín laku, včetně situace, kdy máte metalízu. Použití daných fixů a per je velmi jednoduché. Stačí přiložit na začátek rýhy, po které následně přejedete, čímž ji vyplníte. Potom už stačí místo doleštit suchým hadříkem a je hotovo.

U větších komplikací zkuste broušení

Efektivní a osvědčená metoda hlavně u větších škrábanců, u kterých výše uvedené postupy selhávají. Vždy však nezapomeňte na jistou dávku šetrnosti, jelikož hlavním cílem je odstranění škrábance, a to bez poškození laku. První metoda je spojena s použitím brusných past. Jedná se o směs obsahující různá abraziva. Použití dané pasty je celkem jednoduché, jelikož stačí její nanesení na požadované místo a následném roztírání do doby, než bude škrábanec eliminován. S ohledem na hloubku a velikost škrábanců existují různé druhy brusných past, a to s ohledem na svou jemnost, stejně jako s ohledem i na samotnou hrubost.

Druhou možností, která je s broušením spojena, je použití brusných kotoučů. Ty fungují na podobném principu jako pasty. I ty jsou určené na hlubší škrábance. Prvním krokem v jejich použití je přebroušení poškozeného místa, čímž dojde ke srovnání rýhy. Následně je doporučeno použít karosářský tmel a po jeho zatvrdnutí dané místo opět přebrousit. Rázem by měla být rýha i díky tomuto postupu odstraněna a tak stačí danou plochu už jenom finálně doleštit.

Mějte jistotu dokonalého výsledku

Pokud chcete zaručit, že bude škrábanec skutečně odstraněný a zároveň nedojde k poškození laku, je třeba vždy myslet na kombinaci šetrnosti a dodržování návodu. Zmínit však musíme ještě třetí cestu, která se přímo nabízí. Ta je spojena s tím, že využijete služeb profesionálů. Ti jsou na odstranění škrábanců skutečnými odborníky , a to jak pro širokou škálu různorodých pomůcek, tak i pro zkušenosti, díky kterým bude hned v úvodu použita ta metoda, která přinese ten nejlepší možný výsledek.

 

 

Autor: Ivo Mikolášek | CARSHOUSE.cz
Další články ze sekce TECHNIKA
Datum: 09.02.2017

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Nejkrásnější letuška
exkluzivní party v Hangar Baru

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

zpět Úvod / rubriky / TECHNIKA / Jak opravit drobné škrábance autolaku?

Aktuální číslo:
číslo 2

Kalendář akcí

Dnes je 23. října 2017, svátek má Teodor.

Nejbližší akce:

>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte Vaši dovolenou?

Celkem hlasovalo 2502 lidí.

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍ PLÁŽE
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty