Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé

Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé.

Miss World Taťána Kuchařová si 15. ledna nenechala ujít slavnostní vernisáž výstavy obrazů Ladislava Macháčka Malíř s bílou holí v Galerii Villa Pellé. Šestaosmdesátiletý Ladislav Macháček trpěl od mládí oční vadou, která ho před šesti lety definitivně připravila o zrak. I přes svůj handicap celý život maloval a zásluhou Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci a online galerie Young Real Art se nyní dočkal sedmé výstavy svých děl.

Průřez tvorbou Ladislava Macháčka od počátku 60. let do poloviny 90. let minulého století je v Galerii Villa Pellé (Pelléova 10, Praha 6) k vidění od 16. ledna do 5. února. Zastoupeny jsou olejomalby, na kterých malíř znázorňuje své nejčastější motivy: dětství, domov, přírodu, ženy a venkov.

Ladislav Macháček se narodil 5. září 1928 v Semíně. V letech 1946 až 1950 studoval Státní grafickou školu, později Vyšší škola uměleckého průmyslu v Praze, kde byl žákem malíře Zdeňka Baleše a malíře, grafika a ilustrátora Karla Müllera. Současně absolvoval jednoroční sochařský kurs. Vedle počátečního vlivu osobností, u kterých studoval, měli na jeho tvorbu vliv osobní kontakty s akademickým malířem Janem Špálou a akademickým sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou.

I díky oční vadě, kterou Ladislav Macháček trpěl od mládí, inklinoval k modré barvě, a právě Jan Špála mu doporučil vývoj v modrých obrazech. Těžištěm tvorby Ladislava Macháčka je malba – krajiny a figurální kompozice, jejichž podstatným prvkem je barva a světlo. Hlavním zdrojem inspirace mu bylo rodné Polabí a běžné denní výjevy, které okolo sebe pozoroval a které v něm utkvěly. Sám o sobě říká, že byl malířem nedělním a jako správný nedělní malíř se Ladislav Macháček se svými obrazy nedokáže rozloučit. Například Janu Kodešovi trvalo téměř dva roky, než jej přemluvil, aby obraz s motivem z pražského Karlína, kde se wimbledonský vítěz narodil, mohl zdobit stěny jeho domova.

„V rámci nadační činnosti dlouhodobě podporujeme občanské sdružení Okamžik, které pomáhá nevidomým a těžce zrakově postiženým osobám. Při návštěvě klientů, využívajících služeb profesionálně vedených dobrovolníků, jsme se seznámili s panem Macháčkem. Jeho nádherné obrazy nás při prvním setkání naprosto uchvátily a nutno dodat, že nejen obrazy. Osobnost pana Ladislava Macháčka je velmi inspirativní a nám je ctí, že jsme mohli s jeho svolením uspořádat výstavu, která byla jeho celoživotním přáním," uvedla předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci Taťána Kuchařová s ředitelkou nadace Lucií Maliníkovou.

Na realizaci výstavy obrazů Ladislava Macháčka Malíř s bílou holí v Galerii Villa Pellé přispěla i veřejnost – prostřednictvím charitativní sekce Katalyzátoru (www.katalyzator.cz), nové české platformy pro crowdfunding.

 

 

Autor: M. Vaněk | Luxuryhouse.cz
Další články ze sekce Fotoreporty
Datum: 16.01.2015

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / FOTOREPORTY / Fotoreporty / Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: Haftaňan a tři mušteriéři

Kalendář akcí

Dnes je 23. května 2022, svátek má Vladimír.

Nejbližší akce:

>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte dovolenou?

Celkem hlasovalo 5677 lidí.

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: