Pozvánka na obnovenou premiéru představení Námluvy

Rád bych vás pozval na obnovenou premiéru představení Námluvy s medvědem divadelního souboru AHA!, kterou sehraje trio Miluše Bittnerová, Jarmil Škvrna a Karel Zima v pátek 15. dubna od 19:00 hodin na malé scéně domovského divadla Gong (Sokolovská 191, Praha 9).

Mezi dámským negližé a pánskými spodky uvidíte dvě nejslavnější jednoaktovky A. P. Čechova Námluvy a Medvěd.

Námluvy s medvědem
Dát to s někým dohromady není jen tak. Obzvlášť sejde-li se vzteklý hrubián s tvrdohlavou truchlící vdovou, nebo ještě lépe chronický hypochondr s hádavou semetrikou. Že tyto povahové rysy nepředurčují své nositele ke šťastnému manželství? Máte pravdu, ony totiž příliš neusnadňují ani samotné seznámení.

Pod názvem Námluvy s medvědem uvádí divadlo AHA! na malé scéně domovského Gongu dvě nejslavnější jednoaktovky A. P. Čechova Námluvy a Medvěd. Oproti legendárnímu černobílému zpracování režiséra Martina Friče posunul Miroslav Pokorný obě hry směrem ke grotesce a obohatil je o celou řadu gagů.

V komickém triu Miluše Bittnerová (známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě), Jarmil Škvrna (Řepkův dvojník z Okresního přeboru) a Karel Zima (jehož uvidíte v nové pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta) nenajdete slabý článek. A snad i proto, že malý sál je skutečně malý, pohltí vás herecké výkony natolik, že si zanedlouho budete připadat jako součást příběhu. Stanete se tak členem rodiny, k níž nebohý moula s bolavými koleny a třinácti pupínky na zádech Lomov přichází žádat o ruku dosud nepovšimnutou starou pannu, hádavou a trucovitou Natálii Štěpánovnu. Při hádce namlouvajících se hrdliček vám hlavou potáhne myšlenka, že lovecký pes Kazbek umí stoprocentně aportovat mnohem víc než Lomovův Hromilo.

Na vlastní oči zhlédnete proměnu Milušky Bittnerové, jež si v rafinovanosti technického provedení v ničem nezadá se slavným cimrmanovským přerodem muže v ženu. A budete sekundovat souboji s pistolemi hrdé vdovy Popové a statkáře Smirnova, který požaduje splátku směnky tak urputně, že jej neobměkčí ani zbraň třímající chvějící se ručka krásné blondýnky.

Mezi rozvěšenými spodničkami, prostěradly a tepláky se odehrává klasické ruské drama vysmívající se lidským chybám a slabostem, jimž se nejsme schopni, a mnohdy ani ochotni postavit. A ačkoli zápach kyselého zelí asi v českém obýváku nenajdete a ani mužika s papachou na hlavě už nejspíš nepotkáte, charakterové vlastnosti, jež autor kritizuje, se ani po téměř sto třiceti letech příliš nezměnily – hamižnost, hádavost, pokrytectví či hypochondrie jsou jen jedněmi z mnoha.

Na druhou stranu se herci nebojí posouvat hru do osobní roviny a mohou-li postavit vtip sami na sobě, nezaváhají, čímž dokáží obměkčit i předem programově otrávené publikum teenagerů, kteří se proti vlastní vůli smějí ve stejné momenty jako jejich pedagogický dozor. Hře svědčí i malá scéna, která dovoluje divákům vnímat hru plnohodnotně a z blízka. „Nedávno jsem byla v divadle a měla jsem dojem, že snad ty herce obtěžuji,“ svěřila se mi po představení jedna z návštěvnic. To se vám v Gongu stát skutečně nemůže. Herci by se totiž pro své publikum rozkrájeli na nudličky – jako čínské zelí, které od nože dluh vymáhajícího Smirnova létá až do třetí řady.

 

 

Autor: Ivo Mikolášek | MENHOUSE.cz
Další články ze sekce divadlo
Datum: 13.04.2011

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / KULTURA / divadlo / Pozvánka na obnovenou premiéru představení Námluvy

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 31. května 2020, svátek má Kamila.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty