Ze stomatologie v Praze se zářivě bílým úsměvem

Již při prvním prořezání zubu dochází k jeho tmavnutí, proto kdo touží po perličkových zubech, měl by se svěřit do rukou odborníků stomatologie v Praze. K bělení zubů lidé přistupují z estetických důvodů. Bílý úsměv přidává na kráse a sebevědomí.

Stomatologie nabízí dvě varianty bělení – doma a v ordinaci

Kliniky většinou nabízejí dva typy bělení. Pacient může absolvovat sezení v ordinaci, nebo se mu vyrobí nosič na míru a poté může bělit sám doma. Hlavní látkou jsou sloučeniny peroxidu, jež se přes zubní sklovinu dostávají do zuboviny a následně odbarvují pigmenty. V obou případech je nutné po bělení věnovat zubům speciální péči.

Domácí

Pacientovi se sejme otisk horní a dolní čelisti, který bude sloužit jako vzor pro vytvoření osobního nosiče. Do nosiče se v domácím prostředí nanese bělící gel, kdy si pacient musí sám dát pozor na množství, a pak jej nosí několik hodin denně, nebo v noci. Před aplikací si pacient musí důsledně vyčistit zuby včetně mezizubních prostorů. Proceduru je nutné opakovat několik dní. Přesná délka závisí na původním zbarvení pacientova chrupu. Během procesu bělení a několik dní po skončení je důležité vyhnout se konzumaci potravin, které by mohly negativně ovlivnit výsledek, a kouření. Pro dlouhodobý výsledek je dobré bělení jeden až dva dny v měsíci zopakovat. Průměrná cena se pohybuje okolo 5 000 Kč.

Ordinační

Před ordinačním bělením je nutné projít dentální hygienou pro odstranění nečistot a zubního kamene. Poté se pacientovi na dásně nanese ochranná vrstva proti bělícímu gelu. Kombinací bělícího gelu a UV záření, které zvyšuje efekt gelu, dochází k vybělování. Zákrok je vždy po několika minutách opakován. Před opuštěním ordinace pacient může absolvovat fluoridaci zubů zvyšující pevnost a odolnost vůči kyselinám. Životnost výsledku je individuální – závisí na chrupu pacienta a jeho následné péči o něj. Průměrná cena vychází na 5 000 až 10 000 Kč. Je zde možný výskyt přecitlivělosti zubů, která po dvou dnech sama odezní.

Porovnání

Z hlediska časového vyhrává ordinační sezení, avšak šetrnější k zubům je bělení domácí. Domácí bělení má delší účinek a vychází levněji. U obou metod nedochází k bělení protetických korunek a výplní, ty se po ustálení barevnosti mohou vyměnit za světlejší.

Bílá dieta

Po bělení je vhodné dodržovat bílou dietu, dokud se barva chrupu neustálí. Nejvíce je povrch zubu náchylný první dva dny. V případě nejistoty, jaké potraviny zahrnout do jídelníčku, je dobré si položit otázku, zda by daná potravina zabarvila bílé oblečení. Nejsou tedy vhodné potraviny a nápoje pigmentově bohaté jako káva, kola, červené víno, hrášek, rajčata, kari, červená řepa, sójová omáčka a další. Příkladem vhodných potravin jsou sýry, mléko, ryby, rýže, těstoviny. Kromě barevných potravin a nápojů by se měl pacient také vyvarovat kouření.

Co ovlivňuje barvu zubů

Existuje spousta faktorů, které ovlivňují barvu chrupu. Faktory, které neovlivníme, jsou genetická informace a věk, kdy s jeho postupem dochází ke ztenčování skloviny a s tím spojené změně barvy do žluta. Tetracyklinová antibiotika při podávání v dětství svým ukládáním způsobují zažloutlý až hnědý chrup, který se špatně bělí – někdy je lepší zvolit úpravu barvy fazetami viz. níže.

Mezi ovlivnitelné faktory patří špatné návyky, ty však každý z nás může změnit. Kouření přispívá ke žloutnutí zubů a je těžké je zpětně vybělit. Mezi potraviny a nápoje ovlivňující barvu patří žlutá koření, káva, červené víno a čaje.

Fazety

V některých případech může být chrup zabarven takovým způsobem, na které chemické bělení nepomáhá. Za takových okolností je možné si nechat na chrup aplikovat fazety, které jsou zároveň vhodné pro neforemný chrup. Tyto tenké keramické pláty se nalepí speciálním lepidlem na přední část chrupu. Zakryjí barevnou a tvarovou nedokonalost. Jedná se o rychlý a šetrný zákrok.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce KRÁSA a ZDRAVÍ
Datum: 04.07.2018

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

zpět Úvod / rubriky / KRÁSA a ZDRAVÍ / Ze stomatologie v Praze se zářivě bílým úsměvem

Aktuální číslo:
CARS HOUSE 2019

Kalendář akcí

Dnes je 21. února 2019, svátek má Lenka.

Nejbližší akce:

>>> další akce

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty