6 důvodů, proč se nám posouvají zuby

Je to jako s vráskami – neobjeví se ze dne na den, ale pomalu a plíživě. Pak se jednoho dne probudíte a zjistíte, že kromě nových rýh na čele vám přibyly i starosti se zuby, které najednou nejsou přesně tam, kde bývaly. Když pochopíte, co se s vašimi zuby může postupem času dít, budete i lépe vědět, co očekávat a jak to řešit. Tak pojďme na to… 

1 Vaše dolní čelist si dál vesele roste

A to i dávno potom, co jste dospělí. Pohyb kupředu je sám o sobě velmi malý a neznatelný, na zubech se ale většinou dříve nebo později projeví. Jak? Posouváním dolních předních zubů směrem k těm horním. A co zpozorujete vy? Horní přední zuby se vám mohou začít posouvat směrem ven, a pokud jste mezi nimi měli mezeru, i ta se může zvětšit. Jestliže jste naopak už dřív trpěli stísněnými spodními předními zuby, i tady se situace v průběhu času pravděpodobně zhorší, popisuje MDDr. Martin Šrubařortodontický specialista z kliniky Mediestetik

2 Sužující zúžení

Kromě mírného růstu dopředu dolní čelist s postupem času mění i tvar – zužuje se, a to zejména v oblasti dolních špičáků, což je další častou příčinou stísnění dolních předních zubů. 

3 Skřípání a vrzání

Už jste dost možná slyšeli o tzv. bruxismu, tedy mechanickém odírání zubů, které povětšinou probíhá v noci, ale zdaleka to nemusí být jen tehdy. Pokud ke skřípání dochází často a intenzivně, dochází k rychlému opotřebování zubů, nebo dokonce i poškození tkání, které zub obklopují. Výsledkem jsou zuby náchylnější ke kazům a lámání a zuby kratší, které mohou ve výsledku změnit skus a následně i posun chrupu v dutině ústní. 

4 Stomatologické zákroky a ztráty zubů

Tady o příčinách nemusíme dlouhosáhle mluvit. Rozhodující je, že jakmile z řady vystoupí jeden člen, další se začnou pomalu na jeho místo tlačit. A tak začínají malé-velké přesuny. „Trhání zubů je proto vždy třeba konzultovat s vaším stomatologem ortodontem,“ doporučuje Dr. Šrubař. 

5 Paradontóza a ztráta zubní kosti

O tom, že následky dlouhodobě neléčené paradontózy mohou být fatální a dospět až k úbytku kostní tkáně, se mluví často, i přesto ale paradontóza stále mezi pacienty řádí. I proto je třeba více poukazovat na její následky – tedy na ztrátu opory pro zuby, jejich výrazné posuny, vzniky mezer, nebo dokonce až definitivní ztrátu zubu/zubů. 

6 Času ale neporučíme

Pak jsou tu ale faktory, které skutečně neovlivníme a dříve nebo později je řeší každý. S věkem dochází ke změnám v tkáních dutiny ústní. Krom samotných dásní se proměňují zejména rty, které s postupujícím věkem tuhnou, a vytvářejí proto větší tlak na přední zuby. Výsledek? Další faktor přispívající k tlačení zubů směrem k sobě / přes sebe. „A stárnutí rtů nakonec ovlivní i náš úsměv samotný – všimněte si, že s postupujícím věkem jsou vám při úsměvu vidět více dolní než horní zuby,“ podotýká Dr. Šrubař na závěr. 

No a řešení? Kromě správné a pravidelné celoživotní péče o zuby bychom neměli přehlížet veškeré změny ve skusu a postavení zubů. A hlavně si je třeba uvědomit jednu věc: Zuby se zpět samy nevrátí a situace se jen tak, ze dne na den, jako mávnutím kouzelného proutku nezlepší. Naopak, čím déle budete otálet, tím bude později třeba rozsáhlejší řešení. Tím nejlepším, co pro sebe a pro svůj úsměv můžete udělat, je vyhledat odbornou ortodontickou péči. Díky moderním technologiím a metodám bude vyšetření, plánování léčby a následné nasazení i nošení rovnátek mnohem snadnější, než jste si dokázali představit. Vyplatí se tedy nevát a dát včas zubům řád, který potřebují.

 

Autor: redakce
Další články ze sekce KRÁSA a ZDRAVÍ
Datum: 10.12.2019

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / KRÁSA a ZDRAVÍ / 6 důvodů, proč se nám posouvají zuby

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav.

Nejbližší akce:

12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
12.04.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty