Vyplatí se vám v Liberci pronájem bytu? Život „ve vlastním“ dlouhodobě zdražuje a stává se nedostupným

/

Hledáte v Liberci pronájem bytu? Nebo jste v situaci, kdy ještě váháte mezi tímto řešením a koupí vlastní nemovitosti? Faktem je, že Česká republika patří k zemím, kde je vlastnictví domu či bytu před životem v nájmu jednoznačně preferováno. Ne snad, že by na tom bylo něco zvláštního. Taková nemovitost je nejenom životní jistotou, ale odedávna také určitým symbolem společenského postavení. Zdá se ale, že se časy přece jen mění. Zřejmě není daleko doba, kdy se lidé na nájemní bydlení přestanou dívat „skrz prsty“. Posun to sice nebude tak docela dobrovolný, ale nejspíš k němu dojde tak jako tak. O čem to tu vlastně mluvíme? Je to jednoduché. Pořízení vlastní střechy nad hlavou se vzhledem k astronomickým cenám rezidenčních nemovitostí pomalu ale jistě stává nedostižným snem. Snem, který si nedokáže splnit stále větší část tuzemské populace.

Uvažujete, že si v Liberci pronajmete byt?

Stěhujete se na sever Čech a vybrali jste si jako svůj nový domov stotisícový Liberec? Dobrá volba! Město je to hezké a plné příležitostí. Zbývá už jen vyřešit, jakému typu bydlení dáte přednost. Pokud jste na tom finančně dobře a máte po ruce alespoň 3 nebo 4 miliony, jistě si koupíte něco vlastního. To dá rozum! Jestliže máte do kapsy o něco hlouběji, můžete zkusit hypotéku. Tam si je ale nutné pospíšit, protože úročení těchto půjček rychle roste! Pakliže vám příjmy neumožňují zvolit ani toto řešení, zbývá pronájem. Většina lidí je přesvědčena, a v podstatě právem, že to není žádná „výhra“. Ale co je to platné, když na nic jiného obsah peněženky nestačí? Nutno ovšem uznat, že život v pronájmu může mít i nějaké výhody. Není jich mnoho, ale budiž. Později se na ně podíváme. Je-li řeč o Liberci, s nabídkou pronájmů by to mohlo být i lepší. Ve městě totiž v posledních letech zpravidla nenajdete více než takových 130 až 150 volných bytů. A jak je to s činžemi?


Vyplatí se vám v Liberci pronájem bytu? Život „ve vlastním“ dlouhodobě zdražuje a stává se nedostupným

Výběr z nabídky levnějších bytů (Liberec 11/2021)

Dispozice

Velikost (m2)

Nájemné (Kč - bez energií)

Detaily

Lokalita

1+kk

26

4 800

cihla po rekonstrukci (nezařízený)

Jeřáb

2+kk

43

7 900

panel po rekonstrukci (nezařízený)

Rochlice

2+1

55

9 900

v RD (částečně zařízeno)

Ruprechtice

3+kk

58

13 500

smíšená - částečně zařízeno

PerštýnGarsonka pod 5 000 Kč ? Jen výjimečně!

Přestože průměrné činže, a to zejména ve větších městech, vlivem pandemie COVIDU-19 od loňska mírně klesly, abyste v Liberci natrefili na garsonku pod 5 tisíc korun měsíčně, musíte mít velké štěstí. Dvoupokojové byty se nejčastěji pohybují v rozmezí 8 až 10 tisíc a něco většího lze s trochou štěstí sehnat od 12 tisícovek výše. Je to málo, nebo hodně? Přijde na to. Jisté však je, že německá Žitava, která leží jen zhruba 30 km odsud, disponuje pestřejší nabídkou a nabízí i nižší nájmy. Řada lidí si toho už pochopitelně všimla a přestěhovala se. Někteří za hranicemi zůstali a na sever Čech dojíždějí za prací. Jiní se časem přece jen vrátili, ať už z jakýchkoliv důvodů. Navzdory faktu, že je zde čeká větší konkurence. Zástupy lidí odkázaných na nájemní bydlení se u nás totiž pozvolna rozšiřují. A rozšiřovat ještě budou!


Příliš drahé nemovitosti

Změny, o nichž jsme hovořili hned v úvodu, nejsou otázkou vzdálenější budoucnosti. Ony už probíhají. Jsme svědky toho, jak neustálé a razantní zdražování rezidenčních nemovitostí činí z nájemního bydlení více méně plnohodnotný způsob života. Statistiky říkají, že na vlastní byt v České republice už nestačí ani 12 průměrných ročních platů! To se potom nelze divit, že v nájmu končí stále více našich spoluobčanů. Abychom ale byli féroví, musíme alespoň uznat, že činže v posledních letech nerostly zdaleka takovým tempem jako pořizovací ceny nemovitostí, takže nájemní bydlení může nyní z tohoto pohledu vypadat o něco výhodněji než to vlastnické. A konkrétní čísla? Činže od roku 2015 stouply v průměru o méně než 20%, domy a byty podražily o procent 70!


Výhody a nevýhody

Stále zvažujete, co se vám více vyplatí? Je to celkem jednoduché. Máte-li dostatek zdrojů, kupte si v Liberci vlastní byt. Ostatně tak, jako téměř každý, kdo na to má. Navzdory tomu, že někteří ekonomové označují touhu Čechů po vlastnictví nemovitosti za jakýsi fetiš, žít „ve svém“ je bezpochyby nejlepší. Jste-li však nuceni volit mezi pořízením bytu na hypotéku a životem v nájmu, může být rozhodování složitější. Nespornou výhodou první cesty je fakt, že budete ukládat peníze do vlastního majetku. Zatímco v případě placení činže vám ani po dvaceti letech nic nepatří. Nevýhodou hypotéky je mnohdy velmi dlouhá doba splatnosti, nezřídka dosahující až 30 let. V souvislosti s tím musíte vzít v úvahu riziko neschopnosti váš dluh splácet. Nikde není psáno, že budete mít vždy dobře placené zaměstnání nebo že se vám nepřihodí něco, co vám znemožní dostát vašemu závazku. A závazek je to zpravidla značný. Průměrná výše úvěru už se u nás pohybuje nad úrovní 3,1 milionu korun!


„Vynucená volnost“

K výhodám nájemního bydlení patří především jakási volnost či flexibilita. Bohužel jde až příliš často o „výhodu“ v podstatě vynucenou. Byt si zkrátka obvykle pronajme pouze ten, kdo nemá na pořízení vlastního. Výjimku tvoří hlavně studenti a další mladí lidé, kteří se s ohledem na nízký věk zpravidla ještě nehodlají vázat. Faktem je, že když vám nemovitost nepatří, nemusíte řešit, co s ní, pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete odstěhovat na druhý konec města, nebo dokonce na opačnou stranu republiky. Také nejste povinni financovat průběžné opravy. To je starost majitele. Jinak ale, nebudeme si nic nalhávat, kdo může, investuje raději do vlastní střechy nad hlavou. Jak jsme si ale řekli, takových lidí u nás pozvolna ubývá.

Hledáte nájemní bydlení coby dočasné řešení, nebo jste připraveni na to, že možná strávíte celý život v cizím bytě?

 

 

Zdroj foto: Realitymix.cz

 

Autor: redakce
Další články ze sekce BYDLENÍ a DESIGN / HouseHouse
Datum: 30.12.2021

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / BYDLENÍ a DESIGN / HouseHouse / Vyplatí se vám v Liberci pronájem bytu? Život „ve vlastním“ dlouhodobě zdražuje a stává se nedostupným

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: Haftaňan a tři mušteriéři

Kalendář akcí

Dnes je 18. srpna 2022, svátek má Helena.

Nejbližší akce:

>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte dovolenou?

Celkem hlasovalo 5702 lidí.

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: