Rekonstrukce na klíč vám ušetří vrásky. Pokud ale chcete okamžitě bydlet, můžete jít cestou postupných oprav

Odhodlat se k rekonstrukci domu či bytu je důležitým krokem, který s sebou může nést řadu nepředvídaných nástrah. Na jeho konci ale budete odměněni proměnou vašeho obydlí, která mu dokáže vlít nový život na desítky let dopředu. Nebojte se rekonstrukce na klíč, pokud si nejste jisti vlastními schopnostmi. Pokud si jisti jste, zkuste opravy postupně. Prozradíme vám, co je třeba vzít v obou případech v potaz.

S čím je třeba (nejen) před rekonstrukci na klíč počítat?

Představme si modelovou situaci – koupili jste starší dům, jenž vás nadchnul svou atmosférou, historií, zasazením do okolí, nebo jakýmikoliv jinými vlastnostmi, pro něž stojí jej zachovat do budoucna. Je ale jisté, že v současném stavu je prakticky neobyvatelný, nebo obyvatelný jen s obtížemi. Staré domy trápí zejména vlhkost a narušená statika a boj to bude na dlouhou trať. Především je nutné ujasnit si, co od rekonstrukce vlastně sami očekáváte. Toužíte dům co nejvíce přiblížit původnímu stavu, nebo jej doplnit o moderní prvky, nebo chcete tradiční exteriér a zároveň plný komfort moderního interiéru? Zapřemýšlejte nad svými potřebami a mezitím – větrejte! To je to nejlepší, co pro dům můžete zatím udělat.

 

Co lze udělat před zahájením rekonstrukcí?

Zatímco vybíráte firmu, která se vaší rekonstrukce zhostí, můžete identifikovat nejrizikovější místa domu – prasklou omítku, případné zdroje vlhkosti, stav fasády, podlah, stropů, rozvodů, eventuálně kvalitu odvodnění bezprostředního okolí domu. Nerozumíte-li věci příliš, pozvěte si odborníka, který provede buď základní, nebo rovnou komplexní průzkum konstrukce a statiky domu, ale také průzkum radonu, hydrogeologický průzkum a další průzkumy, které poskytnou případnému projektantovi cenné informace. Některé firmy jsou schopny si tyto průzkumy zajistit samy, i tak může být ale dobré nechat vše posoudit více očima.

Toužíte v domě rovnou bydlet? Rekonstruujte postupně.

Zvažte, zda se vám vyplatí kompletní řešení na klíč, nebo zda chcete nejprve provést to nejnutnější, v domě se zabydlet a upravovat jej postupně. Od toho se může odvíjet vaše další rozhodnutí. Kompletní rekonstrukci se rozhodně vyplatí svěřit jedinému dodavateli třeba i za vyšší cenu, než se pokoušet vše organizovat sami. Chcete-li domek rekonstruovat po částech, může být lepší postupně si řemeslníky objednávat sám, případně se spolehnout na vlastní šikovnost. Stejnou rychlost jako v případě rekonstrukce na klíč sice nečekejte, postupné úpravy mají ale i výhody:

  • Finanční úspora
  • Prostor pro základní úpravy svépomocí
  • Možnost věnovat se každému detailu, rozmýšlet se
  • Možnost přizpůsobit se nenadálým okolnostem

V každém případě se při najímání řemeslníků a dodavatelů obrňte trpělivostí. Také nezapomeňte na právní náležitosti, jako je smlouva o dílo – práci je vždy dobré mít sjednánu na papíře.

 

Kompletní rekonstrukce na klíč je nejrychlejším řešením

Ale také řešením dražším. Zato můžete prakticky složit ruce od chvíle, kdy svěříte rekonstrukci zodpovědné firmě, až do chvíle, kdy převezmete hotovou práci. Žádné shánění jednotlivých řemeslníků, žádné starosti s jejich koordinací. Veškeré starosti jsou na dodavateli, s nímž se pouze dohodnete na rozsahu prací, který je v rámci jeho i vašich možností. Při výběru dodavatele se řiďte nejen cenou, ale také referencemi zákazníků či projekty, které má firma za sebou – jako všude, i tady se obezřetnost vyplatí.

Mezi výhodami rekonstrukce na klíč najdete:

  • Nesrovnatelně rychlejší vyhotovení
  • Jednání pouze s jedním dodavatelem
  • Možnost reklamace

Rozhodně se také vyplatí zjistit, zda byste při rekonstrukci dokázali dosáhnout na dotace. Díky programu Nová zelená úsporám můžete získat značné částky například na zateplení či výměnu oken.

Jaké jsou vaše zkušenosti, pokud rekonstruujete, nebo jste již zrekonstruovali starší dům? Jaké rady byste dali těm, kdo se k tomu teprve chystají? Dejte nám vědět v komentářích!

 

Autor: redakce
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 11.07.2019

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Rekonstrukce na klíč vám ušetří vrásky. Pokud ale chcete okamžitě bydlet, můžete jít cestou postupných oprav

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. srpna 2020, svátek má Alan.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty