Moderní trendy ve stavebnictví jsou nízkoenergetické projekty šetrné k přírodě

Na českém trhu vzniká čím dál více zajímavých developerských projektů, které nejenže šetří celkové náklady na bydlení, ale navíc jsou šetrné k přírodě. Tyto stavby jsou už velmi běžné v západní Evropě, u nás je tento trend teprve na začátku. I přesto už je v perech architektů mnoho nových projektů, o které je z řad veřejnosti veliký zájem. Výhodou těchto staveb jsou hlavně nízké provozní náklady, které uvítá nejedna rodina. Roční úspora může být v některých případech vyčíslena až v desítkách tisíc korun.

Důraz na ekologické stavby

V současnosti je bytová výstavba a její rozvoj na svém vzestupu, i co se týče ekologického dopadu na životní prostředí. Developeři se zaměřují na mnohem početnější kritéria, než tomu bylo doposud. Samozřejmostí jsou návrhy, jež obsahují komplexní řešení v rámci šetrnosti k přírodním zdrojům a možností spotřeby všech energií. Odráží se to hlavně na použitých materiálech, jak do exteriérů, tak i do interiérů. Tyto budovy potom splňují i důležité certifikace, podle kterých jednoduše poznáme, jak na tom která stavba je.

 

Vychytávky, které šetří peníze i přírodu

Moderní trendy v bydlení nesou prvky, které jsme znali dříve jen z různých sci-fi filmů. Například domy, které nepotřebují běžné systémy vytápění, jelikož celá stavba čerpá tepelné zisky ze slunce, elektrických spotřebičů, lidí a dalších ekologických zdrojů v průběhu celého roku. Bytové jednotky, jež mají speciální systém hospodaření s takzvanou „šedou“ vodou. Což znamená, že původní „odpadová voda“ ze sprchy, van a umyvadel je po přefiltrování využívána na splachování toalet. Další možností jsou důkladně zateplené pláště budov, kvalitní okna, možnosti solárních kolektorů na předehřívání teplé vody. Nezapomíná se ani na zpracování dešťových vod, které se schraňují do akumulačních nádrží a mohou mít později řadu využití. Samostatnou kapitolou pak bývá i moderní osvětlení, díky kterému se opět výrazně ušetří finanční prostředky, příroda, ale především má pozitivní vliv na naše zdraví. Právě kvalitní technologie LED osvětlení jsou tím pravým řešením v moderních domácnostech. Zde se udává, že se dá ušetřit až 90 % nákladů oproti klasickým technologiím. A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Možností stále přibývá a brzy se dočkáme opravdu nezávislých bydlení s velmi nízkou zátěžovou stopou na matičce Zemi, to vše díky novým technologiím a způsobům recyklace.

 

Kupní poptávka roste i po tzv. zelených stavbách

Lidem dnes záleží také na tom, v jakém prostředí žijí, a tak vzrůstá poptávka i po takzvaném zeleném bydlení, jež propojuje klasické materiály s živými rostlinami, které jsou přímou součástí takových budov. Developeři už běžně najímají přední zahradní architekty, kteří stavbám vdechují „zelený život“. Díky tomu vznikají na střechách obří zahrady se stromy a rostlinami. Mnohde nechybí ani jezírka či parkové úpravy se sezením. Hodně obrostlé jsou i terasy a kompletně osazeny jsou i stěny budov. Vzrostlými stromy a zelenými parky jsou tyto objekty doslova obleženy. V zahraničí už vznikají celá „lesní města“ za účelem zlepšení životního prostředí v centrech, kde tato zeleň slouží jako přirozená čistička vzduchu.

 

Ekologický a finanční přínos starých staveb

Ekologický a finanční přínos má také záchrana již postavených bytových domů. Přesně tímto směrem se ubírá společnost ENDEKA, která se na tuto činnost přímo specializuje. Prodlužuje a zlepšuje se tak stávající bydlení pro další generace, bez výraznějšího negativního dopadu na životní prostředí. Společnost se nejvíce zaměřuje na atraktivní lokality Brna, jež splňují současné nároky na občanskou vybavenost a infrastrukturu.

 

 

Autor: Ivo Mikolášek | MENHOUSE.cz
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 09.04.2018

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Moderní trendy ve stavebnictví jsou nízkoenergetické projekty šetrné k přírodě

Aktuální číslo:
CARS HOUSE 2019

Kalendář akcí

Dnes je 23. ledna 2019, svátek má Zdeněk.

Nejbližší akce:

>>> další akce

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty