Kvalitní antracit, který si pochvalují i kováři v České republice

Doposud nejpoužívanější palivo pro výhřev a topení je druhem sedimentární horniny nazývané uhlí. Už od prvohor a druhohor se datuje vznik této hořlavé suroviny, která vzešla z přeměny organického materiálu. Uhlí patří mezi neobnovitelné zdroje paliv, a tak už není populární, jako tomu bylo v minulém století. Nachází se v nejsvrchnější vrstvě zemské kůry, nerovnoměrně rozloženo po celé naší planetě. 

Těží se jak povrchově, tak i hlubinně. Dané lokality mají různou kvalitu, která je dána právě dobou mnohaleté přeměny organického materiálu a jeho prouhelnění. Podle ní se pak liší i používání vytěženého uhlí.

 

V České republice se těžilo dobré černé uhlí

Velmi dobré černé uhlí se těžilo na Ostravsku ještě do roku 1994, kdy byla těžba ukončena a doly uzavřeny. V současnosti slouží část zdejšího dolu a důlního zařízení jako skvostná industriální památka i naučná stezka v jednom. Kde jinde máte možnost vylézt na Vysokou pec tyčící se do výšky 60 metrů, nebo se projít v místech, kde se těžilo černé uhlí.

Rozdělení uhlí

Úplně nejzákladnější rozdělení uhlí je podle chemického složení a fyzikálních vlastností. Tyto jeho kvality jsou odvislé od jeho stáří a míry prouhelnění daného ložiska.

 

Od lignitu k antracitu

Nejmladší uhlí má označení lignit. Jeho původ sahá do třetihor a jako materiál je nejméně prouhelněný. Obsahuje zachovalé kameny a úlomky dřeva. Výhřevnost a kvalita lignitu je nízká. O poznání lepe už je na tom hnědé uhlí, které je o něco starší, řadí se do druhohorního období jury a křídy. Je poměrně kvalitní, používá se v tepelných elektrárnách. Má hnědý až černohnědý povrch. Dalším zástupcem tohoto původně organického materiálu, který se ukládal již v prvohorním období karbonu a permu, je černé uhlí. Jeho povrch má lesklé i tmavé části a je černé barvy. Využití nachází především v průmyslu.

Nejkvalitnějším materiálem co do výhřevnosti je antracit. Obdobím jeho geologického původu je karbon, díky tomu má vysoký obsah uhlíku a dobré prouhelnění. Využití nachází v chemickém průmyslu nebo metalurgii a je hojně využíváno jako kovářské uhlí. Jeho charakteristickým znakem je vysoký lesk. 

Kde seženete kvalitní antracit

Firma OPTIMTOP nabízí prodej antracitu, který má velmi dobrou kvalitu. Pochvalují si ho i kováři v České republice. 

 

Více informací naleznete na www.optimtop.cz.

 

Autor: redakce
Další články ze sekce HOUSEHouse
Datum: 14.06.2017

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

zpět Úvod / rubriky / HOUSEHouse / Kvalitní antracit, který si pochvalují i kováři v České republice

Aktuální číslo:
číslo 2

Kalendář akcí

Dnes je 28. května 2018, svátek má Vilém.

Nejbližší akce:

>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte Vaši dovolenou?

Celkem hlasovalo 2717 lidí.

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍ PLÁŽE
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty