Největší chyby, týkající se vína

Pozornost byste měli věnovat nejen správnému výběru a nákupu kvalitního vína. Stejně tak je důležitá i teplota vína, jeho servírování, popřípadě jeho volba tak, aby se hodilo k oblíbenému pokrmu. Vyvarujte se chyb, které mohou vaše víno znehodnotit.

1) I když chcete mít kvalitní víno připravené k plánované večeři, tak vždy dbejte na rozdíly mezi červeným a bílým vínem. Největším mýtem je, že se má červené víno nechat venku při pokojové teplotě a bílé víno dát hned po nákupu do ledničky. Následkem toho bývá červené víno zbytečně teplé a bílé víno naopak studené. Způsobíte tím ztrátu chuti i vůně a i to nejkvalitnější víno bude mít nevýraznou chuť.

2) Ideální skladování vína je v domácí vinotéce, chladící skříni nebo ve sklepě. V lednici víno neskladujte příliš dlouho, protože velmi rychle ztrácí svou chuť. Na mrazák raději zapomeňte. Pokud necháte víno v teple, tak se může stát, že do popředí vystoupí alkohol a i sladké víno zhořkne nebo bude pálit na jazyku.

3) Všeobecně platí, že čím jsou vína sladší a plnější, tím spíše by se neměla zchlazovat. Lehčí vína, stejně jako ta sušší, mohou být chladnější. Suchá bílá vína tak můžete pít při teplotě od 8 do 10° C. Polosuchá a jakostní bílá vína pak okolo 10 až 12° C.

4) Pokud chcete, aby si víno zachovalo svou typickou jemnou chuť a nebylo příliš silné a ostré, tak ho neskladujte delší dobu v lednici. Vínu rozhodně nepropívá podchlazení pod 5° C. Pro rychlé zchlazení můžete víno dát na nějakou dobu do lednice, ale nikdy jej nedávejte do mrazáku, aby zde neutrpělo teplotní šok.

5) Co se týče červených vín, tak by neměla být podchlazena pod 12° C. Pokud bude servírovat takto studené červené víno, tak může být jeho chuť nepříjemně kyselá a potlačíte jeho autentickou ovocnou chuť. Těžká červená vína se servírují při teplotě okolo 17° C. Mladá vína, například Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké víno můžete servírovat i při teplotě o dva až tři stupně nižší.

6) Ideálním možností, jak víno rychle zchladit je například kyblík nebo miska chladnou vodou nebo ledem, stejně jako když podáváte vychlazený sekt. Bílému vínu v ledničce stačí zhruba 40 minut a je připraveno k podávání. Pokud chcete víno oteplit, tak jej nechte stát v pokojové teplotě, nikdy jej nedávejte do mikrovlnky ani neohřívejte jiným způsobem.

7) Naučte se správnému servírování vína k daným pokrmům. Existují pravidla, podle kterých byste neměli udělat chybu. Lehká jídla skvěle doplní bílé víno, těžší a vydatná jídla pak plné bílé víno, například Sauvignon nebo červené víno. K tmavým masům a kořeněným pokrmům se hodí červené víno a sladké dezerty skvěle podtrhnete sladkým ovocným vínem, skvělé je také růžové víno.

8) Pokud se řadíte mezi milovníky vína, tak si rozhodně pořiďte kvalitní a spolehlivou vývrtku. Dbejte na to, aby měla volný střed, byla tenká a měla ostrou špičku, která nebude trhat korkový uzávěr. Vhodné jsou barmanské vývrtky a dvoufázové vývrtky, které vám otvírání vína ulehčí.

9) Nezapomínejte ani na servírování ve správných sklenicích. Pro servírování vína se rozhodně nehodí barevné a příliš zdobené sklenice. Použijte bezbarvé sklenice z tenkého skla a delší stopkou, aby se sklenice dobře a pohodlně držela. Pro bílé a růžové vína jsou vhodné menší sklenice tulipánového tvaru, pro červené víno volte větší a širší sklenici se zúženým hrdlem.

10) Nalévejte víno podle etikety a bontonu. V první řadě nalijte trochu vína do své sklenice, ochutnejte a vyzkoušejte, zda je víno v pořádku. Poté nalévejte hostům, kteří sedí vpravo. Při oslavách i křestech a podobně začněte duchovními, následně nalijte ženám, poté oslavencům a důležitým osobám, poté nalijte ostatním a úplně nakonec dolijte sobě.

 

 

Autor: M. Vaněk | Gastrohouse.cz
Další články ze sekce GASTROHOUSE
Datum: 18.01.2018

 
 

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

LUXURYHOUSE
Svět luxusu, módy a doplňků...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Největší chyby, týkající se vína

Aktuální číslo:
CARS HOUSE 2019

Kalendář akcí

Dnes je 23. ledna 2019, svátek má Zdeněk.

Nejbližší akce:

>>> další akce

MENHOUSE.cz
luxusní pánský portál

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNÍPLÁŽE.cz
...ty nejkrásnější pláže a destinace

LUXURYHOUSE
nový lifestylový časopis

CARSHOUSE
Vše o luxusních autech... A nejen o nich

ZEN SPA
Thajské masáže & spa

GASTROHOUSE
Portál o moderní gastronomii...

Kadeřník KOMOhair
Kadeřnické studio v Praze - Holešovicích

ŠéfredaktorZaVolanem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty