Chuť Francie dovede nejlépe přiblížit francouzské šampaňské

Ten, kdo řekl: Když chceš poznat zemi, poznej, jak chutnají její pokrmy, měl plnou pravdu. Každá země je spjata s nějakými svými specialitami a pro zemi galského kohouta je to mimo jiné francouzské šampańské. Tohle šumivé víno je v povědomí obecně velmi pevně spojeno s Francií a na rozdíl od nadívaných hlemýžďů, cibulového koláče nebo moučníku Tarte Tatin asi neexistuje člověk, který by ho nikdy neochutnal. Další jeho výhodou je, že jej můžete snadno pořídit a vychutnat v pohodlí domova s rodinou či přáteli, aniž byste museli někam cestovat. Je ideální jako luxusní dárek pro někoho, jehož chuťové pohárky umí ocenit kvalitu.

Chuť Francie dovede nejlépe přiblížit francouzské šampaňské

Jak francouzské šampaňské vzniklo?

Skoro to vypadá, jako by pro nejužitečnější vynálezy lidstva byl nutný nějaký zásah shůry. Podobně jako například u penicilinu byl vznik tohoto oslnivého a lahodného vína dílem náhody. Ve městě Hautvillers byl v letech 1670 - 1715 v tamějším klášteře sklepmistrem Don Pérignon. Jednoho roku Pérignon zbytek vína, který se nevešel do sudů, stočil do lahví a uzátkoval korkovou zátkou, která tehdy byla novinkou. Po čase byl při otvírání lahví překvapen jednak značným bouchnutím, jednak pěnivostí a perlivostí vína. A v neposlední řadě chutí; údajně měl prohlásit: Pojďte rychle, ochutnávám hvězdy. Takto vzniklé víno - vyrobené znovuzkvašením kvalitního přírodního vína v uzavřených lahvích - se stalo nápojem, který přináší radost a gastronomický zážitek mnoha lidem na celém světě. Název šampaňské získalo podle oblasti Champagne a podle francouzských zákonů je tento název vyhrazen opravdu jen produktům z regionu v okolí Remeše a podél řeky Marny. Ostatní francouzská šumivá vína bývají označována jako Vins mousseux champagnoise (tedy šumivá vína vyrobená šampaňskou metodou).

Chuť Francie dovede nejlépe přiblížit francouzské šampaňské

Jak se může cena jedné lahve vyšplhat na desetitisíce?

Šampaňské je gastronomický pojem, v ceně je zahrnuta značka, tradice a historie nápoje i vinic, na nich vyrostla použitá vinná réva. Existují opravdu velmi luxusní série, ale ty jsou určené pro zvláštní příležitosti státního významu a pro výjimečné společenské kruhy vyjadřující tak svou exkluzivitu. Ať se nám to líbí, nebo ne, takoví lidé skutečně existují a nemá cenu jim závidět nebo je napodobovat, vždyť snoby v lásce nikdo nemá. Ale výrobci a prodejci šampaňských vín myslí i na obyčejné smrtelníky a jejich nabídky zahrnují i ceny v řádech několika set korun za sedmičkovou lahev, což už je částka přijatelná a dodá patřičný význam účelu, za nímž byla pořízena. Levněji opravdové šampaňské pořídit nejde. Jeho výroba se je podřízena poměrně přísným pravidlům, která začínají už u výběru těch správných odrůd. I když je určitě lépe pít hodně dobrého vína než málo špatného, šampaňské zkrátka není víno na každý den.

Chuť Francie dovede nejlépe přiblížit francouzské šampaňské 

Trocha alchymie

I tak jedinečný druh vína, jako je šampaňské, se ještě dělí na různé druhy. Základním činitelem je zde obsah cukru - šampaňská vína mohou být sladká, suchá, polosuchá a ještě několik kategorií mezi tím. Když se k tomu přidá konkrétní odrůda vína, doba sklizně nebo délka zrání či kvašení, množství alkoholu apod., jde z toho laikovi hlava kolem. Naštěstí specializované prodejny a e-shopy mívají vždy, pokud se jedná o luxusní vína, zasvěcené a vyškolené prodejce, kteří dovedou poradit, jaké víno nejlépe odpovídá požadavkům konkrétního zákazníka. Podmínkou musí být jejich znalost francouzštiny, protože skutečné šampaňské je francouzské včetně všech nápisů na stylových etiketách. Například slovo brut neznamená brutální, ale nezpracovaný - ve spojení se šampaňským absolutně nesladký, suchý až tvrdý. 

Mysleme francouzsky

Má si člověk občas dopřát skleničku něčeho dražšího? Při nákupu ingrediencí na sváteční stůl bude asi nejlepší řídit se francouzským příslovím: Člověk musí jíst a pít, aby žil, když už se bez pokrmů a nápojů neobejdeme, jezme a pijme co nejpříjemněji.

Jak moc znáte francouzskou kuchyni? Kolik vína za měsíc vypijete? Jaká je maximální částka, kterou jste ochotni utratit za sedmičku vína? Co v oblasti gastronomie považujete za projev snobismu?

 

 

 

Zdroj foto: Vinigrandi.cz, Pixabay.com

 

Autor: redakce
Další články ze sekce GASTROHOUSE
Datum: 07.09.2021

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Chuť Francie dovede nejlépe přiblížit francouzské šampaňské

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 17. září 2021, svátek má Naděžda.

Nejbližší akce:

30.09.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
30.09.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
30.09.2021
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

Anketa

Kde letos strávíte dovolenou?

Celkem hlasovalo 5671 lidí.

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu: