Cesta světově známé whisky

Jsou hodnoty, které ctíme a rádi si je připomínáme zapsáním „světového“ nebo „mezinárodního“ dne do kalendáře. Najdou se i výjimečné věci, které si získaly svůj den vlivem obliby na celém světě. Světový den whisky se datuje na třetí květnovou sobotu. Proč pohyblivý svátek? Najdete snad vhodnější den v týdnu, kdy byste si takto hodnotnou tekutinu s dlouhým příběhem vychutnávali lépe, než právě v sobotu?

Málokterý nápoj získává tak velký obdiv veřejnosti, jako právě whisky. Její cena se odvíjí nejen od stáří, ale i od kvality surovin a samotné technologie. Hodnota whisky se navíc zvyšuje, když si výrobu lahve vezme do rukou nadaný designér, z jehož rukou odchází předmět čítající statisíce dolarů. Nejdražší lahev whisky na světě Isabella’s Islay se prodala za 6,4 mil. dolarů díky osázení drahými nerosty.

Nejznámější whisky z rukou mladého hokynáře

Na raritu astronomické hodnoty však dosáhne jen málokdo. Není potřeba utratit tolik peněz, abyste si pochutnali na kvalitní whisky. Nejznámější značka skotské whisky Johnnie Walker je dostupná širokému okruhu příznivců tohoto vznešeného nápoje. Její historie začala ožívat před dvěma sty lety. Roku 1819 Johnu Walkerovi zemřel otec. Bylo nutno si opatřit peníze na živobytí. Rozený podnikatel do roka prodal statek a zřídil si vlastní hokynářství v prosperujícím městě Kilmarnock. Johnova záliba ve whisky však nedělala mladého podnikatele ve Skotsku ničím výjimečným. Co ho ale výjimečným udělalo, byl nápad začít blednovat – tedy mísit jednodruhové sladové whisky, čímž dosáhl vždy dobré chuti, konzistence a stálosti kvality.

Další krok k dosažení světové popularity

Šikovným obchodníkem byl i Johnův syn Alexander. Po smrti otce vzal prosperující podnik do svých rukou a zajistil další rozkvět. Jednak roku 1867 začal prvně komerčně nabízet blendovanou skotskou whisky značky Johhnnie Walker s názvem Old Highland Whisky. A za další se Alexanderovi povedlo prodávat whisky i ve vzdálených zemích světa. Napomohla mu průmyslová revoluce, která tou dobou zcela ovlivňovala život Velké Británie. Do Kilmarnocku byla zavedena železnice, která město spojovala s velkými přístavy. Efektivní přemístění zboží do doků a dál přes oceán by ovšem k úspěšné distribuci whisky nestačilo. Alexander si proto najímal kapitány, kteří zároveň fungovali jako obchodní zástupci. Do roku 1920 se whisky podařilo úspěšně prodávat ve 120 zemích světa.

K ještě efektivnějšímu transportu pomohlo přelívání do hranatých lahví. Byly skladnější, nepřeklápěly se, a tudíž se méně rozbíjely. Hranaté lahve se pro značku Johnnie Walker staly ikonickými. Stejně tak se ikonickým stalo logo s chodcem, kterého při obědě s dalšími dědici – Alexandrem II a Georgem načrtnul na zadní stranu jídelního lístku ilustrátor Tom Browne. Předloha loga vznikla kolem roku 1909.

Dnešní svět Johnnie Walker

Momentálně je na trhu k sehnání ještě několik posledních lahví limitované edice Johnnie Walker White Walker, inspirované seriálem Hra o trůny. Krom toho, že láhev po zchlazení vytváří originální efekty, je White Walker namíchaný ze sladů Cardhu a Clynelish, které leží daleko na severu Skotska. V jeho chuti byste si měli povšimnout jemných tónů vanilky, karamelizovaného cukru a lesního ovoce.

Značka Johnnie Walker má pro příznivce svůj vlastní členský klub Johnnie Walker House, zde se scházejí vybraní patroni. Ti jsou zasvěceni do historie whisky i značky Johnnie Walker, degustují a objevují vznešený nápoj jménem whisky do nejhlubšího detailu. Degustujte i vy se svými blízkými tento jedinečný klenot mezi skotskými whisky a najděte hluboký spirit, pro který je Johnnie Walker obdivován po téměř dvě století.


 

Johnnie Walker White Walker

Nejznámější skotská whisky Johnnie Walker vytvořila limitovanou edici Johnnie Walker White Walker, inspirovanou seriálem Hra o trůny. Momentálně seženete na trhu několik poledních lahví, které po nachlazení vytváří originální efekty. Speciální whisky White Walker obsahuje slady Cardhu a Clynelish. V chuti najdete jemné tóny vanilky, karamelizovaného cukru a lesní ovoce.

Obsah: 0,7 l

Doporučená cena: 999 Kč


 

Johnnie Walker Red Label

Světově nejprodávanější skotská whisky je první blendovaná skotská whisky značky Johnnie Walker. Je všestranná a přitažlivá pro každého a její pronikavá charakteristická chuť se neztratí ani v koktejlech.

Obsah: 0,7 l

Doporučená cena: 409,90 Kč

 


Johnnie Walker Black Label

Skutečná ikona a uznávaný vzore všech ostatních blendů deluxe. Johnnie Walker Black Label tvoří výhradně whisky zrající nejméně 12 let a pocházející ze všech čtyř stran Skotska. Její charakter je nezaměnitelně jemný, propracovaný a hluboký. Impozantní whisky hodící se pro každou příležitost.

Obsah: 0,7 l

Doporučená cena: 829,90 Kč

 

Autor: M. Vaněk | Gastrohouse.cz
Další články ze sekce GASTROHOUSE
Datum: 15.05.2019

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / GASTROHOUSE / Cesta světově známé whisky

Aktuální číslo:
CARS HOUSE 2019

Kalendář akcí

Dnes je 19. února 2020, svátek má Patrik.

Nejbližší akce:

>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty