Modely aut aneb historie v několika větách

Zatímco reálné modely aut se zpravidla vyrábí stále ve stejné zemi, u těch sběratelských tomu tak není. Zmenšeniny automobilů mají poměrně bohatou historii, která se začala psát s příchodem tradičních osobních vozů, jak je všichni znají. První modely aut spatřily světlo světa před druhou světovou válkou, neboť již v té době byl o takové sběratelské předměty velký zájem. Na světě v té době byli výrobci, kteří brali tyto, na první pohled hračky, jako velmi vážené sběratelské předměty – vždyť automobily byly v té době poměrně velkou vzácností, kterou si nemohl dovolit každý. Proto si lidé chtěli dopřát automobil alespoň coby sběratelský nebo dekorační předmět.

Současnost je však jiná, sběratelské modely aut se již zpravidla nevyrábí v zemi původu známých firem, ale výroba se často přesouvá do levnějších krajin, nejčastěji do Asie. To však nic nemění na tom, že sběratelské předměty tohoto typu jsou oblíbené, a to napříč celým světem.

A proč jsou modely aut stále tak oblíbené?

V minulosti existovalo mnoho firem, pro které byly modely aut hlavním výrobním artiklem. Tyto firmy již tehdy věděly, že automobily jsou velmi fascinující stroje, které nachází obdiv u lidí všech věkových kategorií. Proto vznikaly velmi propracované zmenšeniny automobilů, které reflektovaly krásu tehdejší doby více než bravurně. Nicméně, i přes tuto kvalitu se do dnešní doby mnoho modelů tehdejší doby nezachovalo. Právě proto jsou předválečné modely aut v současnosti tak žádané. O tom svědčí i samotné ceny těchto sběratelských kousků, které se mohou bez jediného problému pohybovat v řádech desítek tisíc korun za kovový model v měřítku 1:18 či podobně velikém. Nicméně i autíčka, které nejsou v žádném měřítku, mohou mít velmi vysokou hodnotu, jako model autíčka z roku 1969.

Německo jako základ kvalitních modelů

Z výrobců, kteří brali svou práci vážně a produkovali opravdu kvalitní modely, je možné vypíchnout především ty německé. Právě tito výrobci v době před druhou světovou válkou vyráběli zmenšeniny, na které mohou být současní majitelé více než pyšní. Samozřejmě i ostatní země měly své výrobce. Zpravidla se však jednalo o méně propracované modely, které svou kvalitou nemohli konkurovat těm německým.

V době po druhé světové válce však nastala zcela jiná situace. Doba míru dala za vznik novým modelům automobilů, avšak ani ty předválečné nepadly v zapomnění. Proto vznikly i nové firmy zabývající se právě sběratelskými předměty.

Období po druhé světové válce jako období rozkvětu

Druhá světová válka byla velkou zátěží snad pro všechny různé průmyslové podniky. Po skončení války však nastala doba míru a s ní přišly firmy ve skvělé kondici, mimo jiné i ty, které byly připravené produkovat sběratelské modely aut. Právě z této doby pochází většina výrobců, kteří jsou aktivní i v dnešní době. Například veleznámí „angličáci“ pochází právě z této doby. Ačkoliv v současnosti byste takové modely aut možná nepovažovaly za sběratelsky atraktivní, ve skutečnosti se jedná o hit. I proto vznikají různé expozice, jako je výstava „angličáků“ nedaleko Kolína. Koneckonců, pokud byste v současné době vytasili před nadšeným sběratelem model právě z období po druhé světové válce, a to i v kvalitě „angličáků“, okamžitě byste viděli to nadšení v jeho očích.

Výrobci hraček aneb nebuďte zmatení

Pokud byste zabrouzdali do současného sortimentu sběratelských modelů, možná byste se divili, jací výrobci se to v této oblasti angažují. Našli byste tam totiž mnoho výrobců, pro které je hlavní výrobní oblastí hračkářství, nikoliv nějaké sběratelské předměty. Abyste však pochopili význam této situace, je nutné si uvědomit, že zmenšeniny aut byly často zamýšleny jako hračky pro děti. Někteří výrobci však viděli v modelech automobilů mnohem větší význam než jenom význam hračky, a proto začali vyrábět tak propracované zmenšeniny, že se již nejednalo o hračku, ale o velmi hodnotný sběratelský předmět.

 

 

Autor: redakce
Další články ze sekce AUTO-MOTO / CARSHOUSE
Datum: 03.07.2018

 
 

WOMENHOUSE.cz
Portál výhradně jen pro ženy…

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu..

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.cz
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.cz
Portál pro děti a jejich rodiče...

HOMEMAGAZINE.cz
Vše pro dům, byt a zahradu…

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

NejlepsiKavarny.cz
Zkoušíme za vás nejlepší kavárny nejen v Praze…

zpět Úvod / rubriky / AUTO-MOTO / CARSHOUSE / Modely aut aneb historie v několika větách

Aktuální číslo:
Zveme vás do kina: NENÍ ČAS ZEMŘÍT

Kalendář akcí

Dnes je 14. srpna 2020, svátek má Alan.

Nejbližší akce:

25.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
26.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
27.11.2020
James Bond 007 - NENÍ ČAS ZEMŘÍT
>>> další akce

MENHOUSE.cz
Portál pro muže...

INSPIROVANIKRASOU.cz
modeling-stylový portál

LUXUSNIPLAZE.cz
Nejkrásnější pláže a destinace.

LUXURYHOUSE.cz
Svět luxusu, módy a doplňků...

CARSHOUSE.cz
Vše o autech... A nejen o nich.

BeachSwan.com
Exkluzivní plážové outfity...

GASTROHOUSE.cz
Portál o moderní gastronomii...

ŠéfredaktorZaVolantem.cz
Osobní blog "motoristického novináře"...

CINEMAHOUSE.cz
Portál o filmových novinkách.

CELEBRITYHOUSE.cz
Dění z českého showbyznysu...

GOLFMAGAZINE.cz
Web plný golfu...

HOTELHOUSE.cz
Portál o hotelech, pensionech a spa resortech

BOOKHOUSE.CZ
Portál nejen o knihách a časopisech

KIDSHOUSE.CZ
Portál pro děti a jejich rodiče...

WOMENHOUSE.CZ
Portál výhradně jen pro ženy…

nice girl

Partneři projektu:



ubytování Krkonoše, kuchyně, Silvestr chaty chalupy, ubytování Špindlerův Mlýn, Masivní nábytek, Wellness pobyty